Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poptávka po oslech roste. Niger zakázal jejich vývoz a porážku

Niger
Niger
Foto: Pixabay

Niamey (Niger) - Rostoucí poptávka po oslech v asijských zemích, především v Číně, ohrožuje populaci těchto lichokopytníků v Africe. Zákaz vývozu a porážek proto od srpna platí v Burkině Faco a nově také v Nigeru.

"Vývoz oslů, jejich masa a kůže je přísně zakázán," stojí ve vyhlášce zveřejněné ministerstvy chovu, obchodu, financí a vnitra. "Pokud by vývoz pokračoval, populaci (oslů) by to zdecimovalo," řekl mluvčí vlády serveru BBC.

Želatina vyrobená z oslí kůže se v Číně používá v tradiční medicíně jako afrodiziakum, ale vyrábí se z ní i krémy proti stárnutí. V některých regionech na severu Číny je oslí maso také ceněnou lahůdkou.

Zatímco v roce 2015 se z Nigeru podle místního listu Le Républicain vyvezlo přes sousední Nigérii asi 27.000 zvířat, za prvních osm měsíců letošního roku to bylo už 80.000 kusů. Zvýšená poptávka zvedla cenu. Zatímco loni zvíře na nigerském trhu stálo v přepočtu 1600 Kč, nyní se prodává až za 41.000 Kč.

Osel je často jediným dopravním prostředkem pro miliony chudých zemědělců v Nigeru. Kvůli snadno prostupné hranici mezi Nigerem a Nigérií bude ale velmi obtížné zabránit zemědělcům, aby své osly za výhodnou cenu zpeněžili.

Témata:  Niger zvířata Čína

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy