Tokio - Brexit bude mít negativní dopad na vztah Evropy s asijskými velmocemi. Podle expertů, které cituje server listu The Japan Times, hrozí Bruselu i Londýnu oslabení pozic ve vztahu k Japonsku i Číně. Tokio se patrně v budoucnu více zaměří na vztahy s Francií a Německem.
Bývalý německý velvyslanec v Japonsku a Číně Volker Stanzel se domnívá, že brexit ve všech oblastech oslabí vyjednávací vliv EU vůči Japonsku a Číně. Změna poměru sil se podle něj projeví i v diskusích o navrhované dohodě o volném obchodu mezi EU a Japonskem. "V Číně se nad brexitem dost radovali," tvrdí Stanzel. "Čína se teď může stát více asertivní, Peking možná znovu otevře otázku přetrvávajícího zbrojního embarga EU," dodává.
Po brexitu může EU zaujmout i vstřícnější postoj k čínským územním nárokům a také být shovívavější k prohřeškům Pekingu v oblasti lidských práv, poznamenala britská nevládní organizace Centrum pro evropskou reformu.
"Myslím, že bez Británie Evropské unii hrozí, že se stane organizací méně nakloněnou liberalizaci světového obchodu, a tedy méně atraktivní pro Japonsko," říká bývalý britský velvyslanec v Japonsku David Warren.
Británie byla dlouhodobě považována za přímluvce Japonska uvnitř EU. Po brexitu ale samotný Londýn nebude podle analytiků schopen zlepšit své obchodní vztahy s Japonskem a Čínou.
Japonsko může najednou chtít navázat těsnější vazby s Německem a Francií. S Německem již Japonsko pojí silná angažovanost v rozvojové pomoci, s Francií zase sázka na jadernou energetiku, připomíná Marie Söderbergová, ředitelka Evropského institutu pro japonská studia.
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40