Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kňažko: Volby jsou šancí na změnu

Bratislava, v pozadí budova STV
Bratislava, v pozadí budova STV
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bratislava - Volby představují šanci na dosažení změny a výmluvy lidí, že není koho volit, neobstojí. V rozhovoru s ČTK to řekl slovenský herec Milan Kňažko.

"To, že můžeme svobodně volit, je jedním z dominantních práv, která jsme získali. Neobstojí výmluvy, že není koho volit. Pokud bychom čekali, že zde bude ideální sestava, tak bychom skutečně nevolili. Pokud bychom neměli svobodu, tak bychom znovu zjistili, jak je velmi cenná," řekl Kňažko, který hlasoval v jedné ze základních škol v Bratislavě.

"Druhou dominantní hodnotou demokracie je to, že je šance na změnu. My jsme zde byli 40 let a nic se neměnilo, kromě pseudoreformy komunistické strany. Nyní šance na změnu je. Závisí na tom, jak budeme volit a hlavně kolik lidí přijde volit," poznamenal Kňažko, podle něhož Slovensko i nyní nevyhnutelně potřebuje změnu.

Kňažko se zároveň vyslovil pro zavedení povinných voleb. "Každý z nevoličů si řekne, že na mém hlasu nezáleží. Když se to ale spočítá, tak záleží. Tím, že nevolí, jako by volili to, co nechtějí," řekl Kňažko, který byl v letech 1998 až 2002 ministrem kultury v kabinetu pravicového premiéra Mikuláše Dzurindy.

Témata:  Milan Kňažko Slovensko SR Bratislava

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.