Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Le Pen se nevzdává. Kvůli vyloučení se soudí z FN a žádá milionové odškodné

Francie
Francie
Foto: Pixabay

Paříž - V rodině Le Pennových panují rozbroje, které se dostaly až k soudu. Krajně pravicový politik Jean-Marie Le Pen (88) vede právní bitvu kvůli svému vyloučení ze strany Národní fronta (FN) a chce navrátit členství.

Na dnešním soudním stání na pařížském předměstí Nanterre rovněž po FN žádal odškodné dva miliony eur (54 milionů Kč). Soud sdělil, že rozhodne 17. listopadu.

Le Pen byl ze strany vyloučen kvůli opakovaným antisemitistickým výrokům, například plynové komory označil za "historický detail". Nyní chce, aby soud anuloval krok strany z loňského srpna. Politik tvrdí, že FN porušila vnitřní předpisy.

"Chci vítězství, vítězství spravedlnosti," prohlásil před novináři Le Pen při příchodu do soudní budovy. Loňské rozhodnutí FN v čele s jeho dcerou Marine Le Penovou označil za "popravu". Nevyloučil ale, že se s dcerou usmíří.

"Le Pen toho od FN nemůže příliš očekávat, osud starého šéfa se zdá zpečetěn. Strana bez ohledu na soudní verdikt hodlá uplatnit své politické rozhodnutí, aby Le Pen ve straně už nepůsobil," tvrdí podle listu Le Point jeden z členů vedení FN.

Le Pen vedl FN od jejího založení do ledna 2011, kdy ho v čele strany nahradila jeho dcera Marine Le Penová (48). Ta patří k favoritům prezidentských voleb na jaře 2017 a ve snaze získat více voličů se od výroků svého otce distancovala.

Témata:  Jean-Marie Le Pen Národní fronta Francie

Související

Aktuálně se děje

9:10

Dominik Hašek po opětovných výhrůžkách Medveděva prozradil, co mu dodává sílu

Česko má strach o hokejovou legendu. Bývalý hvězdný brankář Dominik Hašek opakovaně čelí výhrůžkám ze strany někdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Hašek se z toho ale nehroutí. Český stát mu navíc nabídl potřebnou ochranu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.