Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo letos obdrží Sacharovovu cenu? Šanci mají aktivisté

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Evropský parlament 27. října oznámí letočního laureáta Sacharovovy ceny. Do užšího výběru se dostali turecký novinář, vůdce krymských Tatarů a aktivistky z komunity jezídů.

Slavnostní předání ceny se uskuteční ve Štrasburku 14. prosince. Naději získat ocenění má bývalý šéfredaktor tureckého opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar, který je ve své zemi pronásledován za zveřejnění informací o tureckých dodávkách zbraní syrským povstalcům. Za vyzrazení státního tajemství dostal v nepřítomnosti více než pěti let vězení.

Dalším nominovaným je vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev, který z Krymu uprchl do ukrajinského exilu, poté co se dostal do konfliktu s ruskou okupační správou omezující práva jeho krajanů.

Do užšího výběru se dostaly také členky a aktivistky za lidská práva z jezídské komunity z Iráku Nadja Muradová a Lamíja Adži Bašárová, které bojují proti sexuálnímu zotročování žen příslušníky Islámského státu.

Sacharovova cena je určena osobnostem, skupinám a organizacím, které podle europoslanců dosáhly významného pokroku při obraně lidských práv a svobody myšlení. Evropský parlament cenu uděluje od roku 1988, kdy ji získal Nelson Mandela. O rok později byl oceněn Alexander Dubček.

Témata:  lidská práva EU Sacharovova cena

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 19:33

Putin: Válka na Ukrajině začíná být globální. Otestovali jsme úplně novou raketu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.