Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skotové se bojí o svojí svobodu: Edinburgh zveřejnil návrh zákona o referendu

Skotské referendum
Skotské referendum
Foto: Pixmac

Edinburgh/Londýn - Skotská vláda dnes zveřejnila návrh zákona o novém referendu o nezávislosti. Skotové se po červnovém referendu, kdy vyhráli příznivci brexitu, obávají o možnost svobodného pohybu po EU a o další svá práva v rámci unie.

První plebiscit se konal v září 2014 a vyhráli odpůrci odtržení od Británie. Text nového dokumentu se podle světových agentur podobá tomu z roku 2014 a tvoří ho jediná otázka: "Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?"

Premiérka skotské vlády a šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová při představování návrhu prohlásila, že ji nedávná prohlášení britského kabinetu o jeho přístupu k odchodu země z EU "vážně znepokojují".

Pokud je podle ní stále jasnější, že zájmy Skotska nemohou být chráněny jinak než nezávislostí této části Spojeného království, musí mít skotský lid možnost se k této otázce znovu vyjádřit. "A musí tak učinit dříve, než (Británie) unii opustí," uvedla premiérka.

Skotský ministr pro ústavu Derek Mackay podle agentury AFP zdůraznil, že návrh zákona byl zveřejněn za účelem konzultací, aby byl hotový pro případ, že skotská vláda bude považovat směr vyjednávání o brexitu za neuspokojivý, zvlášť v případě, že by hrozil "tvrdý" brexit, bez ústupků.

Plán na další skotské referendum kritizovala jak britská vláda, tak některé skotské strany. Předsedkyně skotských konzervativců Ruth Davidsonová řekla, že Sturgeonová přestala být premiérkou všech Skotů a věnuje se své vlastní separatistické agendě. Šéf skotských labouristů Dave Anderson řekl, že návrh zákona je "nezodpovědným manévrem".

Témata:  skotské referendum Velká Británie Skotsko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.