Peking/Praha/Bratislava - Čína pozorně sleduje politické dění v České republice. Peking oznámil, že vzal na vědomí prohlášení vrcholných ústavních činitelů ČR z minulého týdne o vztazích s Čínou.
"Čína si cení závazků, které z toho vyplývají, a čeká, že země dodrží své sliby," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang na pravidelné tiskové konferenci.
V Praze se dalajlama minulý týden sešel s ministrem kultury Danielem Hermanem a s některými členy Poslanecké sněmovny a Senátu.
Prezident Miloš Zeman, šéfové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka posléze ve svém prohlášení zdůraznili, že Česko "při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí".
"Čína vzala na vědomí společné prohlášení vydané českým prezidentem, premiérem a oběma parlamentními předsedy, které zdůraznilo, že (tato) země EU respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny, uznává Tibet jako součást Číny a že individuální chování některých českých politiků nepředstavuje změnu oficiální politiky České republiky," sdělil Lu. Doplnil, že "Čína se rozhodně staví proti jakýmkoli formám kontaktu mezi činiteli jakékoli země a 14. dalajlamou".
Na Slovensku premiér Robert Fico za setkání s dalajlamou kritizoval prezidenta Andreje Kisku. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák jménem slovenské vlády pak svého čínského kolegu mimo jiné ubezpečil, že slovenská vláda nikdy neměla a nebude mít oficiální kontakty s takzvanou tibetskou exilovou vládou či parlamentem.
Témata: Čína, Česká republika, H. H. Dalajlama
Související
22. listopadu 2024 21:55
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58