Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výjimečný stav v Etiopii: Zatčeno bylo už 11 tisíc lidí

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Addis Abeba - V Etiopii byl 9. října vyhlášen výjimečný stav a od té doby úřady zatkly již přes 11 tisíc osob, mezi nimi i téměř 350 žen. Nejčastěji jsou obviněni podněcování k násilí a poškozování majetku či narušování veřejné dopravy.

Zatčení jsou umístěni v šesti věznicích. Vyplývá to z oficiálních informací zveřejněných etiopskou státní televizí. Údaj o počtu zadržených je mnohonásobně vyšší, než kolik úřady uvedly v říjnu, upozornila dnes agentura AFP.

Nejmasivnější zatýkání se odehrálo v hlavním městě a v regionech obývaných Oromy. Příslušníci této nejpočetnější, avšak marginalizované etnické skupiny dlouhodobě vystupují proti plánům na přerozdělení půdy.

Na útlak Oromů upozornil během Olympiády v Brazílii stříbrný maratonský běžec Etiopan Feyisa Lilesa, který při dobíhání do cíle symbolicky zkřížil ruce nad hlavou. Toto solidární gesto se používá i na zahraničních manifestacích, které se na podporu Oromů konaly například v Johannesburgu nebo v New Yorku.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že etiopské bezpečnostní síly zabily více než 400 protestujících Oromů. Addis Abeba toto číslo zpochybnila.

Vláda v Addis Abebě dříve zdůvodnila rozsáhlé zatýkání snahou posílit bezpečnost. Vláda ale také občanům zakázala sledovat některá média a sdílet jejich obsah. Od loňského listopadu přišlo podle organizací na ochranu lidských práv při protivládních protestech o život 500 lidí.

Témata:  Etiopie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.