reklama

Podle novozélandské policie zemřel jeden člověk při zřícení budovy v přístavu Kaikoura. List New Zealand Herald uvedl, že další člověk zemřel na infarkt. Podle premiéra v současnosti nic nenaznačuje, že by se měl počet obětí zvyšovat.

K zemětřesení došlo kolem půlnoci tamního času. „Spali jsme a probudilo mě, když se dům třásl, měla jsem pocit, jako by se to stále stupňovalo," cituje agentura AFP jednu z obyvatelek Christchurche. Otřesy podle ní trvaly dlouhou dobu.

Ministerstvo civilní obrany varovalo občany žijící na východním pobřeží Jižního ostrova, aby se přesunuli do vyšších poloh v případě, že by otřesy vyvolaly tsunami.

BBC s odkazem na místní média uvádí, že otřesy byly cítit i ve Wellingtonu, který leží asi 300 kilometrů od epicentra, kde se rozezněly sirény. Lidé prý v panice opouštěli budovy a utíkali na ulici. Někteří z nich údajně plakali.

Podle očitých svědků je v místě nejsilnějších otřesů poškozeno nebo zničeno dálkové elektrické vedení a telefonní linky. Nefungují linky tísňového volání, vypadává internet. Otřesy údajně trvaly několik minut a následovala po nich během hodiny ještě série dalších o síle víc než šest stupňů. Na sociálních sítích se objevují snímky poškozených interiérů a poničených domů.

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by se po zemětřesení na Novém Zélandu některý český občan ocitl v nouzové situaci, řekla ČTK Irena Valentová. "Situaci sledujeme a jsme v kontaktu s naším generálním konzulátem v Sydney," řekla Valentová. Na Novém Zélandu má Česko honorární konzulát v Aucklandu. Podle dobrovolné databáze cestovatelů DROZD je nyní v oblasti Nového Zélandu registrováno 175 českých občanů.

Christchurch se stále zotavuje ze zemětřesení z roku 2011, které zabilo 185 lidí a zničilo centrum města.

reklama