Brusel/Praha – Evropský parlament ve čtvrtek schválil legislativní návrh o "používání údajů ze jmenné evidence cestujících (EU PNR)". Zatímco Lidovci a konzervativci, včetně českých europoslanců za KDU-ČSL a TOP 09 nápad podpořili a vítají ho, komunistka Kateřina Konečná netají, že z hlasování byla „v šoku“.
Podle předkladatelů a podporovatelů návrhu jde o klíčový nástroj boje proti terorismu, který by měl podle tajných služeb a policie výrazně pomoci při sledování lidí odcházejících bojovat do Sýrie nebo při pohybu teroristů. S tím ale zdaleka nesouhlasí europoslankyně KSČM.
„Byla jsem upřímně šokována, že jsem jako jedna z mála českých europoslanců odmítla tento návrh podpořit a hlasovala jsem proti. I přes bouřlivou debatu na plenárním zasedání jsem odmítala věřit, že Evropský parlament bude ignorovat všechny současné způsoby boje proti zločincům a přejde k tomu, že bude dohlížet rovnou na všechny," komentuje přijetí návrhu Konečná.
Podotýká přitom, že europarlament vůbec nemluvil o tom, jak zlepšit například spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek. „Náš problém je, že jedna ruka neví, co dělá ta druhá a chceme za to trestat všechny občany EU. Stále se také nebavíme o tom, že nová generace teroristů je přímým důsledkem špatné integrace cizinců, a to zejména ve frankofonních oblastech. Nemluvíme ani o tom, že jeden z útočníků v Bruselu byl vyhoštěn z Turecka jako nežádoucí osoba a druhý dokonce přes léto přímo pracoval v Evropském parlamentu," připomíná dnes známá fakta komunistka.
Brusel tak podle ní namísto hledání řešení těchto palčivých problémů, požádal o větší kontrolu těch, kteří jsou „z naprosté většiny zcela bez viny a chtějí jen žít v míru a pokoji". I proto ji prý výsledek hlasování mrzí a doufá, že ti, kteří pro návrh hlasovali, z toho vyvodí politickou zodpovědnost ve chvíli, kdy dojde ke zneužití těchto dat.
„Ještě den před hlasováním jsem přitom na europoslance (zejména české) apelovala: 'Vážení kolegové, domnívám se, že je třeba se hluboce zamyslet nad otázkou, jak se chceme chovat k těm, kteří nás zvolili do Evropského parlamentu. Opravdu se chceme rozhodnout, že je budeme více špehovat? Uchovávat o nich co nejvíce dat? Opravdu pro nás jsou všichni potencionálními kriminálníky a musíme proto sledovat každý jejich krok? Osobně mám větší víru v naše občany a odmítám podrobovat mírovou většinu zacházení, které nastavujeme proti jedincům, kteří se odmítají podvolit pravidlům právního státu.' Nevím, jak chcete za tři roky předstoupit před vaše voliče a vysvětlit jim, jak jste dnes hlasovali. Je mi jasné, že to pravděpodobně zamlčíte, ale o to více to považuji za velmi špinavou hru," ostře se do svých kolegů pustila europoslankyně.
„Místo toho, aby EU využila dosavadní prostředky v boji proti terorismu, zavádí další prostředek (jmenná evidence cestujících PNR), který velmi zasahuje do základních lidských práv a svobod a s tím já zásadně nesouhlasím," shrnula pak svůj názor na sociálních sítích Konečná.
Témata: EU, terorismus
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40