Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Evropy se do světa šíří virus nepřátelství vůči uprchlíkům, varuje OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Lisabon - Lidé v bohatých zemích prodělávající na globalizaci se cítí být ignorováni etablovanými politiky, což je přivádí do tábora nacionalistů, jak k tomu došlo v amerických prezidentských volbách a při referendu o vystoupení Británie z Evropské unie.

Z Evropy se do světa šíří virus nepřátelství vůči uprchlíkům, které je třeba chránit. Na konferenci v Lisabonu o migrační krizi v Evropě to dnes řekl nastupující generální tajemník OSN António Guterres.

Svět podle designovaného šéfa OSN musí chránit uprchlíky přicházející z válečných zón jako je Sýrie, ale nebude to lehké, protože vyspělé státy se obracejí k nacionalismu.

"V roce 2016 jsme byli svědky dramatického zhoršení mezinárodního režimu ochrany uprchlíků," prohlásil Guterres, který do loňského prosince zastával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). "Tento příklad začal ve vyspělých státech, hlavně v Evropě, a nyní se šíří jako virus do dalších částí světa," dodal podle agentury Reuters.

Podle Guterrese souvisí odmítání běženců s širšími obavami z globalizace. Přitom ještě v polovině 90. let 20. století panovala shoda, že z globalizace budou těžit všichni. "Jenže mnoho lidí zůstalo pozadu... (i) ve vyspělém světě jsou lidé poražení globalizací," uvedl někdejší portugalský premiér.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) EU

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.