Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolumbijská vláda podepsala s povstalci novou mírovou dohodu

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá – V kolumbijské Bogotě dnes byla podepsána nová verze mírové dohody mezi vládou a povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Ta by měla ukončit více než padesát let trvající konflikt.

Jde o druhou, upravenou verzi dohody; tu první kolumbijští voliči v říjnovém referendu odmítli. „Ať slovo je jedinou zbraní Kolumbijců," prohlásil po slavnostním podpisu lídr FARC Rodrigo Londoňo, známý také jako Timoleón Jiménez či Timošenko. Podle šéfa FARC revidovaná dohoda zakotvila „důležité změny předchozího textu". Kromě něj podepsal dohodu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který za ukončení konfliktu dostal letos Nobelovu cenu za mír.

Dohoda byla symbolicky podepsána perem, které bylo vyrobeno z nábojnic. Prezident také uvedl, že dohoda musí být ihned převedena do praxe. Uvedl rovněž, že očekává schválení dohody v Kongresu již příští týden a že 90 dní poté začne odzbrojování povstalců. „FARC jako ozbrojená skupina přestane existovat... Zločiny proti lidskosti budou vyšetřeny a jejich aktéři odsouzeni," prohlásil kolumbijský prezident. Právě obavy, že povstalci uniknou trestům, jsou jedním z argumentů odpůrců dohody.

Vůdce povstalců se v projevu na dnešním ceremoniálu v Bogotě zmínil i o budoucím americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Doufáme, že Trumpova vláda bude hrát vedoucí úlohu ve světovém míru," prohlásil Londoňo.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribo, se nelíbí zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života.

Upravenou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží. Schvalovat by ji měly obě komory parlamentu. Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s tou novou, která se podle nich jen málo liší od první. Příznivci dokumentu však mají podle kolumbijských médií v parlamentu dost hlasů na to, aby návrh prošel.

Témata:  Kolumbie FARC

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.