Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět vzpomíná na Castra: Byl to přítel a revolucionář, ale i tyran a zločinec

Kuba
Kuba
Foto: INT

Havana - Mezi prvními, kdo se k dnešnímu úmrtí bývalého kubánského vůdce Fidela Castra vyjádřili, byl levicový venezuelský prezident Nicolás Maduro, indický premiér Naréndra Módí či francouzský prezident Francois Hollande.

Podle prohlášení indického premiéra Módího také Indie "oplakává ztrátu velkého přítele". Podle ministerského předsedy byl Castro jednou z nejkultovnějších osobností 20. století.

Hlubokou lítost nad ztrátou přítele vyjádřil salvadorský prezident Sánchez Cerén. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto napsal na twitter, že "Fidel Castro byl přítelem Mexika a podporoval bilaterální vztahy obou zemí založené na respektu, dialogu a solidaritě".

Podle Hollandea Fidel Castro "zosobňoval kubánskou revoluci ve všech nadějích, která vyvolala, i ve všech zklamáních, která přinesla".

První a poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov ocenil Castra za to, že "posílil Kubu" v období "tvrdé americké blokády". Přínos kubánského vůdce vyzdvihl také venezuelský prezident Maduro, jenž vyzval všechny světové revolucionáře, aby "pokračovali v odkazu" otce kubánské revoluce.

Z kubánského exilu a z disidentských kruhů zaznívají odlišné reakce. Ileana Rosová-Lehtinenová, první Američanka kubánského původu zvolená do amerického Kongresu, označila Castra za "tyrana a zločince".

Agentura Reuters připravila přehled komentářů na adresu Castra v průběhu půl století jak od jeho přátel, tak od nepřátel:

"Castro není jen další latinskoamerický diktátor, malý tyran usilující pouze o osobní moc a zisk. Jeho ambice sahají podstatně dál za jeho vlastní pobřeží." Americký prezident John F. Kennedy, 1962.

"Ať si o něm myslíme cokoli, bude ohromným faktorem v rozvoji Kuby a pravděpodobně i všeobecně latinskoamerických záležitostí. Zdá se, že je upřímný. Buď je neuvěřitelně naivní, pokud jde o komunismus, anebo je obětí komunistické disciplíny. Osobně tipuju první možnost; jak už jsem naznačil, jeho představy o tom, jak vést vládu nebo hospodářství, jsou méně vyvinuté než u prakticky kteréhokoli představitele, s nimiž jsem se setkal v 50 zemích světa." Viceprezident USA a pozdější americký prezident Richard Nixon v memorandu po tříhodinovém setkání s Castrem 19. dubna 1959.

"Fidel Castro nechal zavraždit Američany, a to bylo špatné. Jsem hrdý, že máme blokádu proti lidem, kteří zabíjejí nevinné Američany." Americký prezident Bill Clinton v roce 1996 poté, co Kuba zabila čtyři americké občany, když sestřelila dvě civilní letadla patřící kubánsko-americké skupině agitující proti Castrově vládě. Letadla údajně opakovaně vnikla do kubánského vzdušného prostoru.

"Je to nesmírně charismatický muž. Fidel Castro je statečný. Politik se železnou pěstí. Zůstává silný. Svého blízkého přítele postavil před popravčí četu. Já bych mu dal doživotí nebo ho vyhostil, ale on ho dal zastřelit." Chilský vojenský diktátor Augusto Pinochet v reakci na Castrovo rozhodnutí nechat popravit generála Arnalda Ochou za vlastizradu v červenci 1989.

"Fidel je pro mě velkým mistrem. Moudrý muž by neměl nikdy zemřít. Muž jako Fidel nikdy nezemře, protože bude navždy součástí lidu." Venezuelský prezident Hugo Chávez, leden 2007.

Témata:  Fidel Castro Kuba

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.