Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuba se loučí s diktátorem. Urna s ostatky Fidela Castra cestovala po trase Karavany svobody

Fidel Alejandro Castro Ruz
Fidel Alejandro Castro Ruz
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Santiago de Cuba - Desítky tisíc Kubánců se během posledních tří dnů přišly rozloučit se svým revolučním vůdcem Fidelem Castrem, který zemřel minulý týden.

Urna s popelem muže, jenž byl pro jedny totalitním vládcem a pro druhé "garantem důstojnosti a nezávislosti Kuby", cestovala z Havany napříč zemí a dnes skončí v Santiagu de Cuba. Na večerní pietní shromáždění má dorazit řada zahraničních politiků a státníků. Nedělní pohřeb by ale měl být podle kubánských zdrojů soukromý, bez přístupu médií.

Urna s Castrovým popelem, přikrytá kubánskou vlajkou, cestovala na vojenské vozidle po stejné trase, po jaké se vydal Fidel Castro s revolucionáři v lednu 1959 informovat kubánský lid o čerstvém svržení diktátora Fulgencia Batisty. Tehdejší takzvaná Karavana svobody ale jela opačným směrem, tedy ze Santiaga de Cuba do Havany a trvala týden.

Na cestě Castra stejně jako tehdy vítaly tisíce příznivců, jen nyní měli navíc stovky kubánských vlaječek a mobilní telefony, jimiž si smuteční kolonu fotografovali. Někteří stejně jako před 58 lety volali "Ať žije revoluce!".

Zvláštní zastávkou bylo města Santa Clara, kde je pohřben další lídr kubánské revoluce Ernesto Che Guevara. Urna s Castrovým popelem byla přes noc v tamním Guevarově mauzoleu, kde se takto oba revolucionáři symbolicky naposledy setkali.

Témata:  Fidel Castro

Související

Aktuálně se děje

25. dubna 2025 11:03

Karel Šíp promluvil o neúspěchu písně Karla Gotta. Svedl to na skrytý rasismus

Karel Šíp je v očích české veřejnosti především moderátorem, ale nemělo by se zapomínat, že je i zdatným textařem. Písně opatřené jeho textem zpíval i jeho velký kamarád Karel Gott. O jedné si oba svého času mysleli, že bude obrovským hitem. A Šíp má dost nečekané vysvětlení, proč tomu tak nakonec nebylo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy