reklama

Napsal to záhřebský deník Večernji list. Bosenskohercegovinská tajná služba SIPA ve své dramatické zprávě potvrdila to, na co už poukazovala chorvatská bezpečnostní služba SOA: že kvůli stále složitějším bezpečnostním podmínkám v okolním prostředí (Chorvatska) je situace znepokojivá, zejména v BaH, a proto je terorismus rizikem i pro Chorvatsko.

Bosna je země, v níž radikální islám wahhábsko-salafistické ideologie, který vyznávají nejkrvelačnější teroristické organizace jako Islámský stát (IS) a Al-Káida, rychle roste. Ze země odešlo více než 300 Bosňáků bojovat do Iráku a Sýrie na straně teroristů. Západní zpravodajské služby už delší dobu upozorňují na šíření radikálního islámu v BaH a žádají od bosenských politiků, aby něco rychle podnikli k vykořenění tohoto nebezpečného jevu. Na týž problém upozornila ve své letošní zprávě i SOA.

Jak moc je situace v Bosně a Hercegovině alarmující, jsou si vědomi i lidé v SIPA. Proto to také zdůraznili ve své zprávě nazvané "Ohnisko wahhábsko-salafistické přítomnosti v BaH.

Jako jedno z ohnisek působení wahhábistů v Sarajevu zpráva zmiňuje mešitu krále Fahda, jejíž imám Nezim Halilović je považován za neoficiálního wahhábského emíra. Mimořádně závažné je to, že Halilović je přes svou radikální ideologii stále členem bosenského Islámského společenství. Mešita krále Fahda by měla spadat pod pravomoc Islámského společenství, ale ve skutečnosti tomu tak není. Podle SIPA ji přímo řídí Saúdská Arábie jako součást kulturního centra.

Zajímavé je, že zpráva upozorňuje i na hotel Terme Ilidža jako na místo, kam v posledních letech přijíždějí na rehabilitaci zranění z Libye. Podle SIPA podzemí IS tímto způsobem, a s pomocí některých libyjských diplomatů, přemisťuje své členy do Bosny.

Ve zprávě SIPA se rovněž uvádí, že "v poslední době je zvláště zajímavý trh s nemovitostmi, respektive nákup pozemků v okolí Sarajeva a jejich následné prodávání šejkům ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru a Kuvajtu. Realitní a stavební podnikatelskou činností, zaměřenou na stavby domů a turistických komplexů kolem Sarajeva, se přitom zabývají hlavně vyznavači a příznivci wahhábismu."

reklama