Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA a Rusko špehovaly papeže, špiony měla i Čína

Vatikán, ilustrační foto
Vatikán, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vatikán - Ani papež se nevyhne zájmu ze strany tajných služeb jednotlivých států. Své špehy na něj poslalo Rusko, Čína i Spojené státy. Tvrdí do bývalý spolupracovník polské tajné služby Tomasz Turowski.

Turowski v rozhovoru pro magazín Faro di Roma prozradil, že ve Vatikánu působili v 70. a 80. letech 20. století agenti a informátoři, zejména z bývalého východního bloku, Číny a USA. Ten ruský byl údajně ještě donedávna spolupracovníkem papeže Františka.

Řeholník pracující pro ruskou tajnou službu prý už v listopadu roku 1981 Turowskemu prozradil, že ústředí katolické církve bylo informováno o blížícím se vyhlášení výjimečného stavu v Polsku, které se následně uskutečnilo 13. prosince. Jméno kněze polský exagent odmítl prozradit, protože podle něj donedávna působil i pro současného papeže Františka.

Sám Turowski se na konci 70. let pod falešným jménem jako student teologie infiltroval do římského sídla jezuitů. Údajně dostal i doporučující dopis tehdejšího krakovského arcibiskupa Karla Wojtyly. Měl prý získat tajné dokumenty a špehovat jezuitské vojenskýé duchovní.

Dostal například také za úkol zjistit politické plány první polské hlavy katolické církve Jana Pavla II. a zároveň dohlédnout jeho bezpečnost. Ostatně Jan Pavel II. se stal terčem několika atentátů včetně toho z roku 1981, kdy ho v Římě postřelil člen turecké ultrapravicové organizace Mehmet Ali Agca.

Papež ale prý měl podezření, že Turowski je tajným agentem, a Polsko ho z Vatikánu v roce 1984 stáhlo. 

Témata:  papež Vatikán špionáž USA Rusko Čína

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.