Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Brazílii uhynuly tisíce ryb. Vědci zjišťují proč

Brazílie, Rio de Janeiro
Brazílie, Rio de Janeiro
Foto: Pixabay

Brasília - V řece Ipiranga v brazilském státě Espirito Santo uhynuly tisíce ryb. Jde patrně o důsledek nejhorší ekologické katastrofy v dějinách Brazílie, kdy se loni protrhla kalová nádrž rudného dolu provozovaného společností Samarco.

Loni 5. listopadu se náhle protrhla hráz Fundao v sousedním státě Minas Gerais a zavalila níže položené údolí 32 miliony krychlových metrů bahna a důlního odpadu. Obrovská přívalová vlna zaplavila vesnici Bento Rodrigues a pak pokračovala v ničivé cestě až k Atlantickému oceánu vzdálenému 640 kilometrů. O život tehdy přišlo 19 lidí. I rok po tragédii je ústí řeky Doce stále zbarvené do oranžova.

"Udušení ryb v posledních dnech může být důsledkem nadměrného množství sedimentů v řece Ipiranga. Voda obsahuje dvacetkrát víc železa, než je obvyklé," řekl představitel brazilského Ústavu na ochranu životního prostředí Minas Gerais.

"Vytaženy už byly stovky kilogramů mrtvých ryb. Zatím je ale ještě brzy na to říci se stoprocentní jistotou, zda jde skutečně o důsledek kalu od Samarca, nebo o přirozený úhyn," dodal.

Témata:  Brazílie ekologická havárie ryby

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.