Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Brazílii uhynuly tisíce ryb. Vědci zjišťují proč

Brazílie, Rio de Janeiro
Brazílie, Rio de Janeiro
Foto: Pixabay

Brasília - V řece Ipiranga v brazilském státě Espirito Santo uhynuly tisíce ryb. Jde patrně o důsledek nejhorší ekologické katastrofy v dějinách Brazílie, kdy se loni protrhla kalová nádrž rudného dolu provozovaného společností Samarco.

Loni 5. listopadu se náhle protrhla hráz Fundao v sousedním státě Minas Gerais a zavalila níže položené údolí 32 miliony krychlových metrů bahna a důlního odpadu. Obrovská přívalová vlna zaplavila vesnici Bento Rodrigues a pak pokračovala v ničivé cestě až k Atlantickému oceánu vzdálenému 640 kilometrů. O život tehdy přišlo 19 lidí. I rok po tragédii je ústí řeky Doce stále zbarvené do oranžova.

"Udušení ryb v posledních dnech může být důsledkem nadměrného množství sedimentů v řece Ipiranga. Voda obsahuje dvacetkrát víc železa, než je obvyklé," řekl představitel brazilského Ústavu na ochranu životního prostředí Minas Gerais.

"Vytaženy už byly stovky kilogramů mrtvých ryb. Zatím je ale ještě brzy na to říci se stoprocentní jistotou, zda jde skutečně o důsledek kalu od Samarca, nebo o přirozený úhyn," dodal.

Témata:  Brazílie ekologická havárie ryby

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.