Štrasburk - Poslanci Evropského parlamentu schválili mechanismus, který umožní rychlejší a jednodušší znovuzavedení vízové povinnosti pro občany třetích zemí.
Posílení této takzvané záchranné brzdy bylo podmínkou, kterou si některé země stanovily, aby souhlasily se zrušením krátkodobých víz pro občany Ukrajiny a Gruzie.
Řada českých členů parlamentu dohodnutý mechanismus přivítala a vyzvala k urychlenému zavedení bezvízového styku s Ukrajinou a Gruzií. O něm by europoslanci mohli rozhodnout na počátku příštího roku.
Takzvaný suspenzivní mechanismus usnadní znovuzavedení vízové povinnosti v případě, pokud by výrazně narostl počet migrantů z některé ze třetích zemí či počet neodůvodněných žádostí o azyl.
Evropská komise nebo i jednotlivé členské země by spuštění záchranné brzdy mohly iniciovat také tehdy, pokud by dotyčná třetí země nespolupracovala při navracení svých občanů do vlasti nebo pokud by byl v některé unijní zemi ohrožen v souvislosti s občany dané třetí země veřejný pořádek či vnitřní bezpečnost. Pozastavit bezvízový styk by EU mohla nejprve na devět a posléze na dalších 18 měsíců.
Český europoslanec Petr Ježek (ANO) se jako zpravodaj své frakce liberálů a demokratů (ALDE) aktivně účastnil jednání o podobě mechanismu, která podle něj byla velmi tvrdá. Kvůli jejich složitosti nastalo i zdržení plánovaného zrušení víz pro Ukrajinu a Gruzii.
"Není to dobrý signál směrem na Ukrajinu a do dalších zemí," uvedl Ježek v rozhovoru s ČTK a ČRo. Obě země ale plní všechna potřebná kritéria a problém byl na straně EU, dodal. Ukrajinci přitom podle něj zrušení krátkodobých víz vnímají jako "morální vzpruhu, že Západ na ně nezapomíná". "Pokud se Západ nebude věnovat Ukrajině, tak se jí o to více bude věnovat Rusko," dodal Ježek.
Témata: EU, víza, europoslanci
Související
3. dubna 2025 9:02
2. dubna 2025 23:15
28. března 2025 10:18
20. března 2025 21:42
11. března 2025 17:05