Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V nizozemském městě stojí i letos český vánoční strom

Vánoce
Vánoce
Foto: Pixmac

Hranice (Přerovsko) - V nizozemském městě Leidschendam-Voorburg u Haagu opět stojí český vánoční strom. Ten pochází z Hranic na Přerovsku.

Do města vzdáleného 1300 kilometrů byl přemístěn z břehu řeky Veličky, kde stál na nevyhovujícím místě. Druhý smrk, který stál opodál, se stal zase vánočním smrkem Hranic. Tradice převážení stromů má mezi městy dlouholetou tradici, řekl ČTK mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Stromy, jež se staly symboly Vánoc, byly pokáceny z břehů Veličky ve Vrchlického ulici. "Oba stromy rostly u silnice na okraji prudkého svahu a při prudkých poryvech větru hrozilo jejich zlomení nebo vyvrácení," uvedl mluvčí. Do Leidschendamu - Voorburgu putoval strom o délce deseti metrů, o něco delší sousední strom nyní zdobí Masarykovo náměstí v Hranicích.

Posílání vánočních smrků do Nizozemska má mezi oběma městy už dlouholetou tradici, v partnerském městě mají o podobné vánoční stromy nouzi, proto jim Hranice tímto způsobem každoročně pomáhají. Strom do Nizozemska vezl kamion, který se nazpět vracel prázdný. Přepravu platí nizozemská strana.

Témata:  Nizozemí Vánoční strom Vánoce

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.