Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec vztahů mezi Ruskem a Tureckem? Bývalý velvyslanec prozradil, co se bude dít

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva/Ankara – Zabití ruského velvyslance Andreje Karlova v ankarské galerii, popsaná ruským ministrem zahraničním jako teroristický akt, vzbuzuje obavy z dalšího vývoje vztahů mezi Ruskem a Tureckem. V rozhovoru pro Sputnik Turkey, Oktay Aksoy, bývalý turecký velvyslanec v Finsku, Švédsku a Jordánsku, tvrdí, že Moskva a Ankara budou pokračovat v bilaterálních vztazích a budou se stále snažit o vyřešení situace v Aleppu.

Během telefonického rozhovoru koncem minulého týdne, oba prezidenti jednali o situaci v Sýrii, se zaměřením na otázky týkající se mírové evakuace poslední enklávy uvnitř Aleppa držené islamisty. Oba představitelé také diskutovali o použití kazašské Astaně jako místa, ve kterém by se konaly mírové rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí.

Na základě těchto těsných kontaktů zůstává Aksoy optimistický co se týče pokračování jejich spolupráce, i přes střelbu na ruského velvyslance, o kterém spolu Putin a Erdogan hovořili již během pondělního rozhovoru. „Evropa, která byla tvrdě zasažena syrskou krizí, nedělá vždy rozumná rozhodnutí, " říká bývalý velvyslanec. „ Snad udržováním vnitřních syrských rozhovorů daleko od migrační krizí zasažené Evropy může přinést pozitivní výsledky. Počkáme a uvidíme."

Aksoy dodává, že to byly rozhovory mezi oběma vůdci, které významně přispěly k vyřešení patové situace mezi oběma syrskými stranami. „Příměří v Aleppu stalo možným v důsledku kontaktů na nejvyšší úrovni mezi Ruskem a Tureckem. Takže zde je každý důvod se domnívat, že jednání v Astaně se budou rovněž konat v konstruktivní atmosféře a že příslušné rozhodnutí bude učiněno, aby konečně vyřešilo situaci."

Atentát na Andreje Karlova se konal jen jeden den před tím, než vůdci Ruska, Íránu a Turecka měli naplánováno se setkat v Moskvě, aby diskutovali budoucnost Sýrie a situace v Aleppu. Bylo oznámeno, že navzdory vraždě Karlova se setkání v Moskvě uskuteční v úterý. Turecký ministr zahraničí přijal zprávu o smrtící střelbě, zatímco byl na cestě na schůzku.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se staly napjatými poté, co ruské vojenské letadlo bylo sestřeleno tureckými vojenskými silami v listopadu 2015, ale napětí bylo zmírněno poté, co prezident Erdogan se omluvil prezidentu Putinovi v červnu 2016.

Témata:  Turecko Rusko atentát na ruského velvyslance v Ankaře

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.