Moskva/Damašek - Rusko, Írán a Turecko se chtějí stát garanty jednání mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. Syrská armáda oznámila, že dnes vstoupí do poslední povstalecké enklávy ve východním Halabu (Aleppu).
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes uvedl, že Rusko, Írán a Turecko podporují deklaraci o obnovení mírových rozhovorů při zachování syrské územní celistvosti. "Formát této trojky je dnes nejeefektivnější, praktickými činy dokazuje svou potřebnost," uvedl ruský ministr po ukončení rozhovorů s kolegy Mohammadem Džavádem Zarífem z Íránu a Mevlütem Çavuşogluem z Turecka.
Lavrov vyjádřil naději, že evakuace obyvatel východního Halabu (Aleppa) "je otázkou jednoho nebo dvou dnů". Rusko, Írán a Turecko se shodně domnívají, že vojenské řešení syrská krize nemá, dodal dále. Potvrdili to podle něj ve společném prohlášení i všichni tři ministři, podle nichž "řešení krize v Sýrii může být jen politické".
Prohlášení z dnešní třístranné schůzky podle agentury TASS obsahuje závazky každé ze tří stran, jak pomoci k urovnání krize. Signatáři potvrzují odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané An-Nusra. Budou přitom prý rozlišovat mezi teroristy a ozbrojenou syrskou opozicí.
Rebely, kteří ještě jsou v Aleppu, již od rána Asadova armáda vyzývá prostřednictvím megafonů, aby si pospíšili s odjezdem. Jeden z povstaleckých představitelů se nicméně nechal slyšet, že bojovníci odejdou teprve ve chvíli, kdy město opustí všichni civilisté, kteří tak chtěli učinit.
Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Ingy Sedkyová předtím řekla, že se z východního Halabu zatím dostalo 25.000 lidí. "Včera (v pondělí) jsme evakuovali 15.000 osob, od čtvrtka 25.000," řekla Sedkyová s tím, že tisíce dalších na evakuaci čekají. V noci na dnešek podle ní bylo mezi odváženými lidmi několik zraněných a 14 z nich bylo ve vážném stavu.
Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci, která povoluje vyslat do Halabu pozorovatele. Syrská vláda dnes vydala povolení pro dalších 20 pracovníků OSN, uvedl mluvčí organizace Jens Laerke. Jde o místní i zahraniční pracovníky a na místo odjedou "co nejdříve to bude možné". "Mají za úkol monitorovat evakuaci," řekl na tiskovém briefingu v Ženevě.
Evakuace Halabu je vázaná na odvoz lidí ze šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib. Podle MVČK z nich bylo od pondělí evakuováno do vládou ovládaných oblastí 750 lidí. Dnes do vesnic směřovalo dalších 20 autobusů určených k evakuaci osob, upřesnil Laerke.
Témata: Sergej Lavrov, ruské angažmá v Sýrii, Sýrie, Bašár Asad, Rusko, Írán, Turecko
Související
1. listopadu 2024 15:15
27. července 2024 17:22
13. května 2024 14:47
20. dubna 2024 12:37
19. dubna 2024 14:55
27. března 2024 15:24