Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé se bouří. Chtějí se mstít za vybombardované Aleppo

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Syrskou mládež žene kupředu touha po pomstě za vybomardované Aleppo. Mnoho syrských mladíků však končí v náručích extremistických skupin. Vede je k nim touha po rychlých výdělcích a představa naplnění základních životních potřeb, píše v komentáři pro server stanice Al Jazeera syrská novinářka Batoul Karbijhaová, která působí v Nizozemí a která se zabývá děním na Středním východě a severní Africe.

„Budeme muset pomstít každého, kdo mlčel a kdo tleskal smrti všech nevinných v Aleppu," říká syrský mladík Hosam s odkazem nad ovládnutím města syrským režimem Bašára Assada. „Věřte mi, že Asad je horší než IS," pokračoval mladý Syřan. Aleppo bylo hlavním bojištěm mezi jednotkami Bašára Assada a rebely, kteří chtěli syrského prezidenta svrhnout. Po leteckých náletech syrsko-ruské koalice na Aleppo z města prchly desítky tisíc občanů. Syrská mládež žijící v chudobě a zoufalství touží po pomstě, píše Karbijhaová.

Do Aleppa se chtějí vrátit

„Vrátíme se, naše lásko." Fotografie nápisu na zdi jednoho z vyhořelých domů v Aleppu obletěla celý svět. Byla jakýmsi mementem několikaletých bojů ve městě. Ničení životů svých blízkých je hnací silou pro mnoho mladých Syřanů, aby se pomstili za zničení jejich rodin, domů a vztahů. Touha po pomstě nejde vidět jen mezi syrskou mládeží, ale tak u starších občanů, kteří na videích křičí, že jednou se do města stejně vrátí.

Příslušnost v ozbrojených jednotkách jim dává naději

Různé ozbrojené jednotky v zemi však lákají mladé Syřany, aby rozšířili jejich řady. Právě tuhle cestu vidí mladíci často jako jediné možné východisko v ničivé životní situaci. Příslušnost v různých povstaleckých nebo jiných organizacích jim dává naději na důstojnější život a snad i lepší životní úroveň. Často však přichází v bojích o život.

Nedávný výzkum potvrdil, že právě touha po rychlém výdělku financí a zajištění základních životních potřeb zavede mladé Syřany do náruče extremistických skupin. Extremismus jim otevře nové dveře. Podle výzkumu je nezpochybnitelné, že potřeba být součástí něčeho velkého je pro ně jeden z posledních cílů ve chvílích, kdy ztratili smysl života, varuje komentátorka.

Témata:  Sýrie Syrská krize Aleppo

Související

Aktuálně se děje

9:25

Smutná zpráva z okolí Heleny Zeťové. Srdíčko dotlouklo

Česko oběhla v závěru loňského roku jedna velmi smutná a nečekaná zpráva. Ve věku 44 let náhle zemřela Helena Zeťová. Oblíbenou zpěvačku teď následoval do nebe její pejsek. Smutná informace se objevila v pondělí na sociální síti. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.