Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo prodlouží hraniční kontroly, plánuje to i Rakousko

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Vídeň/Berlín - Německý ministr vnitra Thomas de Maizière již koncem loňského roku oznámil, že by chtěl v kontrolách na hranicích pokračovat i po polovině února, kdy měly původně skončit. K podobnému kroku chce přistoupit i Rakousko.

Kvůli migrační krizi kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru loni vedle Německa a Rakouska zavedlo také Švédsko, Dánsko a přidružené Norsko.

"Do té doby, než bude Evropská unie schopná chránit své vnější hranice, budeme v Rakousku přijímat národní opatření," řekl německému listu Die Welt rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. 

"Návrat k Schengenu by bylo z mého pohledu možné zdůvodnit jen celoevropským řešením. Do února takové řešení ale není v dohledu, mimo jiné proto, že se musí po určitou dobu osvědčit," dodal ministr Sobotka.

Už na loňském říjnovém summitu EU ukončení vnitřních hraničních kontrol v rámci schengenského prostoru požadovaly některé země včetně států takzvané V4, kam patří i Česko.

Témata:  Rakousko Schengen hranice Německo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.