Washington/Damašek - Podle agentury AP Spojené státy skončily v Sýrii v roli nezúčastněného diváka. Vedoucí úlohu při řešení vleklého občanského konfliktu postoupily Rusku a v menší míře Turecku a Íránu.
Americký ministr zahraničí John Kerry stále čas od času komunikuje s kolegy z Ruska, Turecka a arabských zemí o úsilí o dosažení příměří a příležitostně vede konzultace i s protivládní syrskou opozicí.
Necelé dva týdny před nástupem Donalda Trumpa do prezidentské funkce ale končící vláda už ani netvrdí, že by hrála vedoucí roli při zprostředkovávání míru.
Moskva dosadila sama do role rádoby mírotvůrce, a prosadila bez pomoci Washingtonu nové příměří. Zároveň oznámila, že zahajuje stahování svých sil z oblasti. Rusko také chystá nová mírová jednání mezi syrským režimem a povstalci v místě vlastního výběru - místo Ženevy se má vyjednávat koncem tohoto měsíce v kazašské metropoli Astaně.
Američtí diplomaté se ani nesnaží angažovat v nových iniciativách, z nichž by pro USA mohly vyplynout trvalejší závazky, už proto, že není vůbec jasné, jak se nastupující Trumpova vláda k celé problematice postaví.
Odcházející prezident Barack Obama vyzval před téměř šesti lety syrského prezidenta Bašára Asada k odchodu, aby umožnil přechod země k demokracii. Ale Obamova neochota vrhnout USA do další blízkovýchodní války znamenala, že Spojené státy nikdy nebyly s to si požadovanou změnu vynutit.
"Stále okrajovější role USA v konfliktu v posledních měsících navíc znamená, že Washington bude mít ještě méně co mluvit do budoucího politického uspořádání Sýrie a chránit tak americké zájmy, mezi něž je i bezpečnost Izraele a boj proti Islámskému státu," píše agentura AP.
Na druhou stranu Obama předá štafetu Trumpovi bez jakéhokoli rozsáhlého vojenského nebo diplomatického angažmá v Sýrii.
Témata: Sýrie, USA, Barack Obama
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35