Washington – Americké tajné služby zveřejnily část zprávy o ruském vměšování do amerických voleb. Podle dokumentu nařídil ovlivňování sám prezident Vladimir Putin, cílem prý bylo podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovou. Americký list Financial Times (FT) poukázal na pět zajímavých bodů z tohoto zveřejněného materiálu.
Server listu FT připomíná, že podle zprávy, kterou v pátek vydaly CIA, FBI a NSA, se Rusko vměšovalo do amerických prezidentských voleb. Kybernetické útoky byly podle tajných služeb motivovány „jasnou preferencí" Donalda Trumpa.
Některá hlavní zjištění, která zpráva přinesla, teď server zdůrazňuje.
Přímo z vrcholu
„Vícedílnou kampaň si objednal osobně ruský prezident Vladimir Putin a byla navržena tak, aby podkopala důvěru v americkou demokracii a poškodila prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Pravděpodobně proto, že jí dával vinu za podněcování masových protivládních protestů v Moskvě, které vypukly na konci roku 2011," píše FT.
Smíšený přístup
Kampaň, jak připomíná server, mísí zjevné a skryté aktivity, včetně nabourávání do počítačů, které patřily členům demokratického národního výboru. Ruská rozvědka pak poskytla vnitrostranické e-maily, včetně těch od Clintonové a manažera její kampaně Johna Podesty, na prodej - například radikální skupině WikiLeaks, uvádí FP.
Jediná svého druhu
„Moskevské volební vměšování představovalo 'významnou eskalaci přímočarosti, úrovně aktivity, a rozsahu úsilí' v porovnání s předchozími špionážními operacemi," zdůrazňuje server.
Je to byznys
„Putin 'jednoznačně upřednostňoval zvolení Trumpa, učinil tak na základě své zkušenosti z práce s ostatními západními politickými vůdci, kteří byli více nakloněni k jednání s Ruskem', jako je bývalý italský premiér Silvio Berlusconi a bývalý německý kancléř Gerhard Schröder," poukazuje na další zásadní zjištění FT.
Je to jen začátek
Zpravodajské služby se ode dne voleb dozvěděly nové informace, upevnily své názory na „posouzení ruské motivace a cílů" a nyní věří, se Rusko bude provádět další podobné operace, které by se mohly týkat budoucích amerických voleb nebo voleb u dalších spojenců, uvádí server.
Důvěřuj, ale prověřuj
Neexistuje žádný důkaz, že součástí ruského zásahu byla manipulace s počty hlasů. „Ruské zpravodajské služby získaly a udržují s přístup ke skupinám roztroušeným po USA nebo v místních volebních radách", ale ministerstvo vnitřní bezpečnosti zároveň uvádí, že tyto elementy nebyly zapojeny do sčítání hlasů po hlasování, dodává FT.
Témata: Tajná služba Spojených států amerických, volby v USA, Rusko
Související
13. května 2018 8:33
28. dubna 2018 8:41
24. července 2017 10:23
3. června 2017 14:29
21. března 2017 10:23
16. března 2017 15:59