Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokrok v boji o Mosul: Irácká armáda se probojovala k řece Tigris

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.army.mil

Bagdád - Boje o Mosul se dnes posunuly do historické části severoiráckého města, když protiteroristické jednotky pokročily až k řece Tigris. Islámský stát (IS) se brání a povolala další ostřelovače.

Již v sobotu irácká armáda postoupila asi 500 metrů od strategického mostu přes řeku Tigris, která rozděluje město na východní a západní část. Dnes se speciální protiteroristické jednotky probojovaly až k mostu, který byl při bojích poničen.

"Během postupu nás ostřelovali bojovníci IS z historického návrší," uvedl důstojník speciálních jednotek. Zřejmě měl na mysli kopec, který se nachází v blízkosti ruin starověkého asyrského města Ninive.

Ve východních čtvrtích města, které v posledních týdnech znovudobyla irácká vládní vojska, se pomalu vrací život k normálu. Otevřely se tam například obchody s potravinami.

Irácké vládní jednotky se nyní budou snažit vytlačit bojovníky IS z dalších čtvrtí na východním břehu řeky Tigris, přes ní zatím postupovat neplánují.

IS, který město Mosul okupuje od června 2014, má nyní pod kontrolou celou jeho západní polovinu. Podle zvláštního vyslance Washingtonu v mezinárodní koalici Bretta McGurka ale obrana IS ve východním Mosulu "vykazuje známky kolapsu".

V jihovýchodní čtvrti Vahda, kterou irácké vládní síly dobyly v sobotu, byla značně poškozena nemocnice. Velká část z ní vyhořela a některé části jsou podminované. Na některých zdech podle agentury Reuters zůstala krev, neboť IS místo používal pro popravy.

Témata:  Irák Islámský stát armáda Iráku

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.