Damašek – Navzdory mírovým jednáním se stále nedaří dostat situaci v Sýrii pod kontrolu. Společnost Stratfor ve své analýze nyní varuje, že na syrské bojiště zamířily nové zbraně, které by mohly celou situaci ještě dále zkomplikovat.
Nové protivzdušné systémy
Analýza uvádí, že syrští rebelové byli v poslední době pozorováni s novými zbraněmi, což naznačuje, že jim někdo dodal nové vybavení.
Konkrétně se jedná o přenosné protivzdušné raketové systémy (MANPADS). Jak analýza vysvětluje, v minulosti se tento typ zbraní, obzvláště pak o varianta FN-6, která je vyráběna v Číně, na syrském bojišti objevoval, Spojené státy se ale snažily prosadit používání méně rizikových systémů.
„Není jasné, zda byla nejnovější dodávka MANPADS poslána se souhlasem Washingtonu, nebo navzdory jeho opozici. Ale tak či tak toto zjištění předznamenává nový příliv zbraní do Sýrie, zatímco jednání o klidu zbraní a míru uvízla na mrtvém bodě," varuje analýza.
Problematická koalice USA
Problematický aspekt systémů MANPADS podle analýzy spočívá v tom, že pokud se dostanou do špatných rukou, mohou být použity například pro útok na civilní letadlo. Právě toto riziko v minulosti Spojené státy přesvědčilo o tom, že používání MANPADS je příliš riskantní.
USA se tak v minulosti podařilo přesvědčit místní regionální podpůrce rebelských skupin, aby do Sýrie přestali MANPADS dodávat.
„Ale koordinace mezi Spojenými státy a jejich spojenci není bez problémů. Místní stoupenci rebelů – Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu a Turecko – nebyli spokojeni s váhavou odpovědí USA na ruskou intervenci v syrském konfliktu. Naléhali proto na Spojené státy, aby znovu zvážily zákaz MANPADS, aby mohli posílit obranu rebelů proti vzdušným jednotkám podporujícím syrskou vládu," podotýká analýza.
„Plán B"
MANPADS by podle analýzy rebelům proti ruským vzdušným jednotkám příliš nepomohly, protože na boj proti ruským letounům nemají dostatečný dostřel. „Tyto zbraňové systémy by ale mohly být užitečné při boji proti nízko létajícím jednotkám syrského letectva," uvádí analýza a připomíná, že podle některých důkazů za poslední měsíc syrští rebelové těmito zbraněmi již dva syrské letouny sestřelili.
Na závěr dodává, že je možné, že Washington navzdory oficiálním prohlášením podlehl tlaku svých spojenců a dodávku zbraní povolil.
„Je ale mnohem pravděpodobnější, že k dodávce došlo bez vědomí USA. Pokud tomu tak je, pak by celý incident naznačoval, že se spolupráce mezi zastánci syrských rebelů rozpadá. To by mohlo pobídnout Spojené státy ke spuštění ‚Plánu B', který zahrnuje poskytnutí větší pomoci rebelům výměnou za zlepšení svého postavení v rámci své koalice."
To by ale zároveň podle analýzy znamenalo další pumpování zbraní do Sýrie, které by jen podtrhlo horšící se situaci spolu s tím, jak vyjednávání selhávají.
Témata: Sýrie, Syrská krize, USA
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35