Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit v ohrožení? V Severním Irsku se spekuluje o volbách

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Případné předčasné volby v Severním Irsku neohrozí harmonogram britské vlády pro vystoupení z Evropské unie. Řekl to dnes britský ministr pro záležitosti Severního Irska James Brokenshire.

Podobně se tento týden vyjádřila i premiérka Theresa Mayová v reakci na dotaz, zda Londýn kvůli situaci v Severním Irsku neodloží aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, která je plánována do konce března.

Agentura Reuters před pár dny s odvoláním na nejmenovaného právníka uvedla, že potenciální přerušení činnosti severoirského regionálního parlamentu by mohlo Británii přimět k odkladu rozhovorů o vystoupení z EU.

Tato situace by nastala v případě, že by londýnský nejvyšší soud stanovil, že je pro tato jednání nutný i souhlas Belfastu.

"Náš harmonogram se nijak nezpozdí, stále jsme odhodláni aktivovat článek 50 nejpozději do konce března," řekl Brokenshire stanici BBC.

Témata:  Brexit Severní Irsko Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

19. června 2026 14:03

Detaily odhaleny: Stávka České televize se dotkne i fotbalového MS

Zaměstnanci České televize plánují v pondělí 22. června vstoupit do výstražné stávky. Tímto krokem reagují na vládní návrh zákona, který ruší současný systém televizních a rozhlasových poplatků a nahrazuje ho financováním přímo ze státního rozpočtu, což by veřejnoprávním médiím přineslo výrazně méně peněz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy