Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoupenci Islámského státu v Libyi utekli do hor

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Tripolis - Stoupenci radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Libyi byli v prosinci vytlačeni ze své hlavní bašty v Syrtě. Nyní utekli do hor a pouštních údolí na jihovýchod od Tripolisu.

Libyjské bezpečnostní zdroje uvádějí, že jde o několik set bojovníků, které je těžké zasáhnout bez sofistikované vojenské techniky. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Pobřežní město Syrta bylo baštou islamistů déle než rok. Loni v prosinci je ale vládní síly z města vytlačily. Radikálům se od té doby nepodařilo získat v zemi kontrolu nad srovnatelně velkým územím. Spojené státy na skupinu přívrženců IS působící na jihozápad od Syrty v lednu zaútočily s pomoci bombardérů B-2. Při náletech přišlo o život asi 80 extremistů.

Zbylí stoupenci IS se snaží zneužít politických rozkolů ke zvýšení své moci v odlehlých oblastech. Blokují přísun vody a energií do některých měst, čímž vyvolávají chaos, ale zároveň na svou stranu získávají některé členy místních komunit, kterým platí za pomoc. Libyjské bezpečnostní zdroje nicméně uvádí, že jde o "zbytek stoupenců IS v Libyi", které sleduje letectvo a zpravodajské služby.

Témata:  Libye Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

6. července 2025 8:44

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy