Washington/Tokio/Pchjongjang - Dnes večer se uskuteční schůzka Rady bezpečnosti OSN, žádaly o ni USA, Japonsko a Jižní Korea v reakci na nedělní raketový test KLDR. Aktivity Pchjongjangu kritizují také Čína a Rusko.
Rada bezpečnosti OSN uvalila zatím poslední sankce na KLDR loni v listopadu, kdy reagovala na zářijový jaderný test Pchjongjangu. Test byl už pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší. Patnáctičlenná Rada bezpečnosti tehdy sankce přijala jednomyslně.
Mluvčí amerického ministerstva obrany severokorejský raketový test důrazně odsoudil jako "jasnou a vážnou hrozbu" a zdůraznil, že USA podniknou kroky na vlastní obranu i na obranu svých spojenců. "Jsme schopni ubránit se útoku severokorejských raket a podnikneme všechna nezbytná opatření, abychom odradili a porazii hrozby vůči našemu území a občanům, jakož i vůči našim spojencům," řekl mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Uvedl, že Severokorejci zřejmě vyzkoušeli pozemní verzi své balistické střely středního doletu KN-11 odpalované z ponorek. Mobilní podvozek, z něhož byla raketa vypuštěna, nebyl dříve veřejně předveden. Střelu, která uletěla přibližně 500 kilometrů, zřejmě pohání motor na tuhé palivo, což podle Davise představuje technologický pokrok oproti předchozím severokorejským raketám s motory na kapalné palivo.
Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes v reakci na nedělní raketovou zkoušku uvedl, že Peking s raketovými testy KLDR nesouhlasí a že jsou v rozporu s rezolucemi OSN.
"Základní příčinou severokorejských jaderných a raketových testů jsou spory KLDR s USA a Jižní Koreou," řekl dále mluvčí diplomacie Číny, která v poslední době čelí na Západě kritice, že nevyvíjí na Severní Koreu dostatečný tlak. Mluvčí Keng dodal, že se Čína dlouhodobě snaží Soul a Washington přimět, aby vedly s KLDR dialog.
Podle čínského listu Global Times, který vydává vládnoucí komunistická strana, je KLDR znepokojena a rozhořčena, protože je předmětem tvrdých sankcí a protože americká "vojenská hrozba, které čelí, vypadá velmi reálně".
Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení a vyzvalo všechny zainteresované strany, aby se zdržely kroků, které by mohly vystupňovat napětí na Korejském poloostrově. Rusko má se Severní Koreou společné hranice a bylo jejím spojencem v sovětské éře. Obvykle kritizuje severokorejské zbrojní aktivity a současně vyzývá všechny strany ke zdrženlivosti s tím, že příliš důrazný postup vůči Pchjongjangu by byl kontraproduktivní.
Severní Korea provedla v neděli zkoušku rakety středního doletu, která byla podle Pchjongjangu úspěšná. Střela podle amerického strategického velitelství Stratcom nepředstavovala žádnou hrozbu pro USA.Japonský ministr obrany Tomomi Inada oznámil, že Tokio využívá všechny možnosti, aby získalo informace o raketové zkoušce. Japonská armáda ohlásila, že střela nezasáhla japonské teritoriální vody, neboť raketa dopadla do mezinárodních vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.
Zkoušku Japonsko považuje za jasnou provokaci, neboť se uskutečnila v době, kdy je Abe na návštěvě USA, kde se setkal s prezidentem Donaldem Trumpem.
Spojené státy, Jižní Korea i Japonsko se obávají, že KLDR vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu, která by byla schopna doletět například na západní pobřeží USA.
Severokorejský test kritizoval i generální tajemník OSN António Guterres. Podle Guterrese jde o "další problematické porušení" rezolucí RB OSN. "Vedení KLDR se musí vrátit k plnému dodržování svých mezinárodních závazků a na cestu denuklearizace," uvedl Guterres v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.
Témata: OSN (Organizace spojených národů), Severní Korea, USA
Související
19. listopadu 2024 20:00
19. listopadu 2024 12:44
16. listopadu 2024 22:09
3. listopadu 2024 16:42
14. října 2024 16:05
2. října 2024 15:17