Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severoatlantická aliance vyšle silný signál o transatlantické jednotě, slíbil Stoltenberg

Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Foto: NATO

Brusel - V Bruselu dnes začalo dvoudenní jednání ministrů obrany členských zemí NATO. Šéf aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že rokování vyšle silný signál o trvající transatlantické jednotě.

Jednání aliančních ministrů je ostře sledované především proto, že to je první podobné setkání organizace, na které dorazí zástupce nové americké administrativy, tedy ministr obrany James Mattis. "Silné NATO je dobré pro Evropu a je dobré pro Severní Ameriku," prohlásil Stoltenberg před novináři.

Evropské spojence v minulých týdnech znepokojila některá vyjádření nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který alianci označoval za zastaralou.

Podle Stoltenberga, který dvakrát s Trumpem hovořil po telefonu a mluvil i s Mattisem či novým americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem, je ale Washington v postoji k NATO konzistentní.

"Všichni mi řekli totéž, co slyšeli i lídři některých aliančních zemí: Spojené státy nadále počítají s transatlantickým partnerstvím a s transatlantickou vazbou," odpověděl dnes Stoltenberg na otázku, zda jej dosavadní rozporuplná vyjádření amerických představitelů neznepokojují.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Jens Stoltenberg USA

Související

Aktuálně se děje

7. února 2026 8:13

D1 u Prahy stála: Kamion převrácen, zasahovaly záchranné složky

Velké komplikace nastaly v pátek večer na páteřní české dálnici D1 u hlavního města Prahy. Převrátil se tam kamion a zablokoval celý jeden jízdní směr. Policisté tak museli dálnici na několik hodin uzavřít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy