Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemští muslimové mají obavy. Wilders volby vyhrál už teď, varuje muslimský publicista

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Amsterdam - Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse patří mezi favority voleb, které jsou v Nizozemí plánovány na 15. března. Učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan má obavy.

"Je snadné získávat body na strachu. Na varování před střetem civilizací. Ale opravdovou výzvou - nad kterou by měli skuteční politici uvažovat - je, jak zajistit, abychom se navzájem akceptovat," poznamenal Karaaslan.

V přibližně sedmnáctimilionovém Nizozemsku je podle statistik asi jeden milion obyvatel muslimského vyznání. Karaaslan, který se v Nizozemsku před 28 lety narodil a nikde jinde zatím nežil, si nemyslí, že by jemu osobně či jeho rodině bezprostředně po volbách hrozilo nějaké větší nebezpečí. Případná výhra strany, kterou označuje za krajně pravicovou, však může podle něj povzbudit rasisty a xenofoby například ke slovním či fyzickým útokům, třeba vůči ženám v šátku.

"Dehumanizace už začala a já si myslím, že pokud takové věci přijmeme, bude dalším krokem souhlas s tím, že muslimové mají mít méně práv než ostatní," poznamenal Karaaslan a připomněl dění v Německu ve 30. letech minulého století. Je podle něj jasné, že Nizozemsko a jeho občané očekávají integraci nově příchozích.

"Jenomže diskuse v posledních letech je stále víc a víc o tom, že se musejí integrovat i lidi jako jsem já. Součástí nizozemské kultury podle mě je, že si mohu podržet i tureckou identitu, věřit si čemu chci a přesto být Holanďan. Základem přece má být schopnost něčím společnosti přispět," míní Karaaslan.

PVV podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Řešením je podle něj diskuse a snaha o pochopení z obou stran, jak většinové společnosti, tak muslimské menšiny. "Bylo by ignorantství říkat, že Islámský stát nemá s islámem nic společného. Má, i když jen proto, že se ospravedlňuje právě jím a je to samozřejmě úplně jiný islám, než jak ho vidím já a řada dalších. Ale je také arogantní tvrdit, že věc musejí vyřešit jen sami muslimové," myslí si.

Témata:  Geert Wilders muslimové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.