reklama

"Nebudu se ucházet o nový mandát na stranickém kongresu ve (městě) Jyväskylä v červnu. Je načase, aby to vzal někdo jiný," uvedl Soini na svém blogu. "Nebylo to jednoduché rozhodnutí," dodal. Podle agentury Reuters by Soiniův krok ale mohl znamenat konec současné vlády premiéra Juhy Sipiläho.

Funkci ministra zahraničí by si Soini rád ponechal, což podle něj ale bude záviset i na tom, zda bude chtít nové vedení strany zůstat součástí kabinetu.

Stranu Finů (dříve Praví Finové) založil Soini spolu s dalšími v roce 1995 na troskách Rolnické strany Finska. Charismatický politik jí předsedá od roku 1997. Do parlamentu se poprvé dostala strana v roce 1999, kdy získala jeden mandát. V posledních volbách před dvěma lety se ale stala už druhou nejsilnější stranou v zemi. Podle posledních průzkumů však její podpora od té doby klesla zhruba na polovinu. Pokud by se konaly volby nyní, získala by jen asi devět procent hlasů.

Do čela strany by se mohli nyní dostat zástupci radikálnějšího křídla politického uskupení. Favoritem na nového předsedu je europoslanec Jussi Halla-aho. Nedávno se vyslovil pro zavedení trestů za záchranu migrantů ve Středozemním moři.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama