reklama

Staronový předseda Evropské rady Donald Tusk dnes prohlásil, že rozumí důvodům pro úvahy o Evropě, v níž se různé členské země integrují různými rychlostmi. Připomněl, že někteří členové chtějí posílit roli národních států, jiní naopak hledají další hlubší rozměry integrace.

Přesto ale Tusk, také vzhledem k nadcházejícím jednáním o britském odchodu z bloku, žádá ostatních 27 států, aby se snažily udržet jednotu EU. "Proto by při diskusi o různých scénářích pro Evropu mělo být naším hlavním cílem udržet vzájemnou důvěru a jednotu mezi 27," prohlásil.

Na dnešním jednání nabídl Tusk svou představu o tom, jak by měla vypadat deklarace, se kterou by měli šéfové států a vlád 27 států souhlasit v Římě. Tam se setkají, aby si připomněli 60. výročí podpisu Římských smluv, počátku evropského integračního projektu.

Slovenský premiér Robert Fico je ovšem skeptický k tomu, zda se do 25. března podaří připravit dokument, s nímž budou moci v Římě souhlasit všichni zúčastnění. "Pokud se nám to nepodaří, budu to považovat za katastrofu," prohlásil Fico, který dnes na jednání zastupoval i svého českého kolegu Bohuslava Sobotku. Také podle polské premiérky Beaty Szydlové nebude dosažení shody před Římem jednoduché. "Dnešní diskuse ukázala, že pohled na EU je v různých částech Evropy dost rozdílný," prohlásila.

Na základě dnešní debaty, která je pokračováním diskusí z předcházejících podobných schůzek v Bratislavě a na Maltě, by měl vzniknout konečný text Římské deklarace. Tu by pak měl neformální summit v Římě potvrdit už beze změn.

Tuskovy podklady nabízí "možné prvky agendy" v několika bodech. "Za 10 let chceme unii, která je bezpečnějším a více prosperujícím místem k životu," stojí mezi nimi například. Unie by podle textu měla být blíže k občanům, mít silný sociální rozměr a být silnější při prosazování svých zájmů ve světě.

Německá kancléřka Angela Merkelová před novináři připomněla, že země bloku jsou už nyní fakticky integrovány různým způsobem. Některé platí společnou měnou, jiné nejsou součástí schengenského prostoru volného pohybu. Kancléřka EU přirovnala k rodině, kdy se ne každý její člen musí účastnit všech jejích aktivit.