Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO je významná aliance, ale země musí spravedlivě přispívat, žádá Trump

Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)
Foto: NATO

Washington – Americký prezident Donald Trump dnes v Bílém domě jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Na tiskové konferenci poté upozornil, že Severoatlantická aliance je významnou obrannou aliancí, její členské státy ale musí spravedlivě přispívat na společnou obranu. 

V prezidentské kampani Trump důležitost NATO zpochybnil. Opakovaně kritizoval fakt, že ne všechny členské státy přispívají dostatečně na obranu. Podle dohody by státy měly do roku 2024 odvádět na obranu dvě procenta HDP. Většina zemí -včetně Německa či Česka – však v současnosti tuto podmínku nesplňuje.

Trump proto poznamenal, že řada členských zemí NATO dluží za poslední léta hodně peněz. Je to podle něj nefér vůči Spojeným státům, které tak na svých bedrech nesou velkou část zodpovědnosti za společnou obranu.

„Jsem ráda za potvrzení role NATO," řekla na společné tiskové konferenci Merkelová, podle níž to má pro Německo velký význam. Zároveň německá kancléřka uvedla, že bezpečnost a obrana má celou řadu aspektů. Patří k nim i rozvojová pomoc nebo podpora misím směrujícím ke stabilizaci zemí v Africe.

I spolková republika, která nyní na obranu dává asi 1,2 procenta HDP, bude podle ní své výdaje zvyšovat.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Donald Trump Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

8:36

Zemřel Pavel Trefil (†46), muzikant a spoluhráč Viléma Čoka

Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 46 let ve čtvrtek zemřel hudebník Pavel Trefil, který spolupracoval například s Vilémem Čokem, členem legendárního Pražského výběru. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy