Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Londýn bude muset dělat při jednání s EU ústupky, přiznává ministr financí Hammond

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Britský ministr financí Philip Hammond dnes řekl, že Spojené království bude muset dělat při vyjednávání s Evropskou unií ústupky, aby získala co nejlepší možnou dohodu o budoucích vztazích s Bruselem po brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová včera v podvečer telefonicky hovořila s vrcholnými představiteli EU.

Dohoda musí být podle Hammonda taková, aby vyhovovala "jak Británii, tak jejím partnerům z Evropské unie". Měsíce následující po červnovém referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod z EU, podle něj ukázaly, že taková dohoda je možná.

"Každé vyjednávání znamená, že obě strany musejí dávat a brát, a my musíme do těchto rozhovorů jít s tím, že chápeme a přijímáme, že budeme muset dávat a brát, abychom získali pro Británii co nejlepší dohodu," uvedl Hammond. V rozhovoru s BBC pak řekl, že doufá v takovou celní dohodu s unií, aby na hranicích nevznikaly "fronty kamionů".

Uvedl také, že Británie i po dnešku zůstane plným členem EU a bude "dodržovat všechna pravidla i povinnosti". Tím podle BBC de facto potvrdil, že pro občany EU přicházející do země i po dnešku se zatím nebude nic měnit. Odborníci oslovení BBC ale soudí, že Londýn časem zveřejní termín, po němž už přicházející občané unie nebudou mít automaticky právo žít a pracovat ve Spojeném království. Kdy to bude, se ale neví.

Včerejší telefonát s premiérkou potvrdili předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Večer byla premiérka v Londýně vyfotografována při podepisování dopisu, který unii oficiálně oznámí záměr Británie odejít z ní, uvedly tiskové agentury.

Tuskův aparát zároveň upravil program předsedy Evropské rady, do něhož bylo nově zařazeno "prohlášení pro tisk o britské notifikaci" na středečních zhruba 13:45.

Z unijní strany chce Tusk do dvou dnů představit návrh politických mantinelů ostatních 27 zemí k jednání. Ty by měl na konci dubna schválit mimořádný summit unie. Komise pak na jejich základě vypracuje návrh svých doporučení, která po schválení unijními zeměmi bude do praxe z unijní strany uvádět vyjednávací tým vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem.

Ten už dříve zdůraznil, že jeho cílem je dohoda dosažená nejpozději v říjnu 2018 tak, aby byl čas na příslušný schvalovací proces. Britové by podle tohoto plánu unii opustili před volbami do Evropského parlamentu na jaře 2019.

Témata:  Brexit Philip Hammond EU

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.