Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hollande s Mayovou mluvil o brexitu: Odcházíme z EU, nikoli z Evropy, uklidňuje premiérka

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Paříž - Francouzský prezident François Hollande dnes telefonicky hovořil s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Řekl jí, že se jednání o brexitu musí nejdříve soustředit na způsob odchodu Británie z EU, až poté se vyjednavači mohou zabývat uspořádáním budoucích vztahů. V sedmi evropských denících dnes vyšly komentáře britské premiérky k brexitu.

O telefonátu informovala Hollandeova kancelář. Rozhovory o odchodu Británie z EU by se podle dosluhujícího francouzského prezidenta měly odehrávat v "jasném a konstruktivním duchu", aby se odstranily nejasnosti a zároveň byla respektována pravidla a zájmy sedmadvaceti členských zemí Evropské unie.

"Prezident naznačil, že rozhovory se musí nejdříve vést o podmínkách odchodu (Británie z EU), přičemž by se měly soustředit zvlášť na práva občanů a povinnosti plynoucí ze závazků, které Spojené království učinilo," uvedl v prohlášení Elysejský palác.

"Teprve na základě dosaženého pokroku bychom mohli zahájit diskuzi o rámci budoucích vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií," stojí rovněž v prohlášení.

Obdobně jako dnes francouzský prezident se už ve středu vyjádřila i německá kancléřka. "Jednání musí nejprve vyjasnit, jak rozuzlíme náš provázaný vztah... a pouze až tato otázka bude vyřešena, můžeme, snad brzy poté, začít mluvit o našem budoucím vztahu," uvedla Angela Merkelová.

Dnešní komentáře Mayové se objevili v německém listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), francouzském Le Parisien, španělském El País, italském La Repubblica, irském The Irish Times, polském Rzeczpospolita a ve švédském Dagens Nyheter.

"Chci vás ujistit, že toto rozhodnutí v žádném případě neznamená odmítnutí hodnot, které máme jako Evropané společné," napsala Mayová. "Nejde o pokus poškodit Evropskou unii a zbývající členské země," uvedla premiérka. Naopak si prý přeje, aby se unii dařilo a aby prosperovala. "Chceme zůstat solidními partnery a spojenci Francie a všech našich přátel na kontinentu," uvedla Mayová v příspěvku poskytnutém listu Le Parisien. V dalších verzích stojí na místě Francie ta země, ve které komentář vyšel.

V příspěvku zaslaném FAZ uvedla, že si váží vztahu s Německem, s nímž v minulosti Británie často bojovala na světovém poli "silným a jednotným hlasem" za územní celistvost a suverenitu Ukrajiny či pomoc milionům lidí v Sýrii, kteří se ocitli v nouzi. Zdůraznila i společné hospodářské zájmy Británie a Německa, které se podle ní projevují mimo jiné tím, že 400.000 Britů pracuje pro německé a 250.000 Němců pro britské podniky.

V italském listu La Repubblica připomněla také 600.000 Italů, kteří žijí v Británii, ale i spolupráci obou zemí v otázkách migrace a v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Právě spolupráce v oblasti bezpečnosti je podle Mayové stěžejní.

Ve španělském listu El País Mayová upozornila na 130.000 Španělů žijících v Británii a 18 milionů Britů, kteří podle ní loni cestovali do Španělska. "Ohromně si vážíme tohoto vztahu a přátelství, které nás sjednocuje," uvedla britská premiérka ve španělském listu.

Témata:  Brexit François Hollande EU Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.