Damašek - Při náletu v syrské provincii Idlib dnes ráno zemřelo 100 lidí, včetně žen a dětí, a 400 dalších bylo zraněno. Informovala o tom exilová organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. Podle ní šlo o letouny syrské vlády či jejího podporovatele Ruska, které použily toxický plyn.
Letecký útok byl proveden dnes ráno v oblasti ovládané povstalci na severozápadě Sýrie ve městě Chán Šajchún. Organizace SOHR, která působí v Británii a opírá se o syrské zdroje, citovala místní zdravotníky, podle nichž se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst. Povahu plynu SOHR nespecifikovala.
Stejné příznaky mají i jiní zasažení, kteří přežili a teď plní nemocnice. Z jedné z nich vysílal online na webu například lékař Shajul Islam, který na pacientech ukázal příznaky zasažení sarinem. Jiné zdroje mluví o chlóru.
Další fotografie na Twitteru ukazují, jak na zemi záchranáři vodou z požární hadice omývají ležící a dusící se děti od chemikálií. Další zprávy, o kterých informuje například britský Independent, popisují, že záchranáři "bílých přileb" na místě zasahují v plynových maskách.
#Syria: horrible photos are coming out of Khan Shaykhun (#Idlib) where the regime has committed a major chemical attack on civilians pic.twitter.com/qcY25Dvoal
— Thomas van Linge (@arabthomness) 4. dubna 2017Děsivá videa i fotografie zachycují například korbu nákladního auta plnou dětských mrtvol. Jiné fotky ukazují mrtvé lidi sotva pár kroků od dveří svých domovů.
Útok se odehrál ve městě Khan Sheikhoun v provincii Idlíb. Protirežimní aktivisté tvrdí, že mají videozáznam z okamžiku, kdy bomba vybuchla a že ji shodil vrtulník syrské armády.
Chemický útok potvrdila i Syrská organizace pro lidská práva s tím, že autorství připsala buď jednotkám diktátora Bašára Assada nebo ruským silám, které postupují v souladu s Assadem.Syrská vláda používání chemických zbraní opakovaně odmítá, ale šetření OSN a především Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) usvědčilo ve vyšetřovací zprávě loni v říjnu vládní síly diktátora Assada z použití chlóru jako zbraně. Stalo se tak nejméně třikrát v letech 2014 až 2015, připomíná BBC. Jiné zprávy potvrdily, že i islámští radikálové použili v minulosti chemickou bojovou látku yperit.SOHR i další aktivisté dlouhodobě obviňují syrský režim z použití chemických zbraní, což syrská vláda odmítá. Naposledy v únoru zveřejnila organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle níž syrská vládní vrtulníky v loňských bojích o město Halab (Aleppo) na severu Sýrie shazovaly na obytné čtvrti barely s chlórem. HRW uvedla, že vycházela z rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií.
Témata: Sýrie, Bašár Asad, Rusko
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35