Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová ostře: Neshoda RB OSN na rezoluci k Sýrii je ostuda

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Za ostudu považuje německá kancléřka Angela Merkelová to, že se Rada bezpečnosti OSN po chemickém útoku v Sýrii nedokázala dohodnout na rezoluci, která by ho odsoudila.

Existují indicie, že za úterním útokem, který zabil přes 70 lidí, stojí režim syrského prezidenta Bašára Asada, míní.

"Ti, kteří se (rezoluci) brání, musí zvážit, jakou odpovědnost tím na sebe berou," řekla dnes Merkelová ve východoněmeckém Bad Muskau. Rusko, které přijetí rezoluce navržené západními státy blokuje a Asadův režim podporuje, přitom výslovně nejmenovala.

K samotnému útoku německá kancléřka poznamenala, že jde o barbarský čin, který musí být bezpodmínečně objasněn. "Nasazení chemických zbraní je válečným zločinem," podotkla také.

Lékaři bez hranic ve středu oznámili, že oběti útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují známky zasažení až dvěma různými chemickými látkami. Jednou je údajně sarin a druhou chlór. Podezření, že v úterý byl v Sýrii použit sarin, vyjádřilo dnes také Turecko.

Témata:  Angela Merkelová OSN (Organizace spojených národů) Sýrie plynový útok v syrském Idlibu

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.