Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok USA je agrese, tvrdí syrská armáda. Opozice naopak žádá další nálety

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie
Foto: af.mil **www.af.mil**

Damašek - Syrská armáda označila dnešní americký útok na svou leteckou základnu u Homsu za agresi, která činí z USA "partnera" Islámského státu. Asadova opozice by naopak uvítala další bombardování.

Syrská armáda v prohlášení podle agentury Reuters také uvedla, že odpovědí vlády bude pokračování v boji proti terorismu a za obnovení míru a bezpečnosti v celé Sýrii.

"Spojené státy provedly ve 3:42 (0:42 GMT) akt zjevné agrese proti jedné z našich leteckých základen, který si vyžádal šest mrtvých, několik zraněných a značné materiálních škody," uvádí se v prohlášení syrské armády, které přečetl její mluvčí ve státní televizi.

Syrský ministr informací Muhammad Turdžmán vyjádřil naději, že útok nepovede k další vojenské eskalaci. "Věřím, že tento útok byl omezený v čase i místu, dal se očekávat," uvedl ministr v rozhovoru pro syrskou státní televizi. Na otázku, jaká bude podle něj reakce Ruska, Turdžmán odpověděl: "Neočekávám, že by to vedlo k vojenské eskalaci."

Syrská opozice americké útoky přivítala a vyzvala k dalším útokům. "Vyzýváme ke společným mezinárodním útokům...na všechny letecké základny," řekl televizi Al-Arabíja Muhammad Allúš, který býval hlavním vyjednávačem na mírových rozhovorech vedených OSN. "Útok na jednu základnu nestačí, je tu 26 letišť, která režim používá k bombardování civilistů," řekl Allúš agentuře AFP.

Armáda USA v oblasti Blízkého východu

Podle odhadů je v oblasti Blízkého východu rozmístěno kolem 35.000 amerických vojáků, po celém světě je jich asi 150.000. Veškeré operace spadají pod Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (USCENTCOM) s místním sídlem v Kataru. V Afghánistánu například působí 8400 amerických vojáků, v Iráku mají USA nyní zhruba 5000 vojáků, a asi 500 členů amerických speciálních jednotek je nasazeno v Sýrii. Dalších několik stovek tvoří poradci nebo příslušníci dělostřelectva.

K útokům na cíle v Sýrii USA využívají střely s plochou dráhou letu Tomahawk, které odpalují z válečných lodí ve Středozemním moři, které spadají pod šestou flotilu amerického námořnictvo v Evropě (NAVEUR) se sídlem v italské Neapoli. V oblasti působí torpédoborec USS Porter a USS Ross nebo obojživelná vojenská loď USS Mesa Verde.

USA využívají několik leteckých základen v Jordánsku, Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu nebo Spojených arabských emirátech, Sýrii je nejblíže letecká základna Inçirlik v Turecku, která leží asi 100 kilometrů od hranic se Sýrií. Z této základny startují vojenská letadla k operacím proti bojovníkům Islámského státu (IS) v Sýrii a v Iráku.

Spojené státy používají bojové letouny F-15, F-16, F-22, tankovací letoun KC-135, průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS nebo bombardéry B-52. V září 2014 byl také poprvé použit v boji v Sýrii a Iráku bojový letoun F-22 Raptor, který je pokládán za nejpokročilejší bojové letadlo zařazené ve službě. Oblohu nad Irákem a Sýrií také brázdí řada amerických bezpilotních letounů Reaper a Predator.

Témata:  útok USA na Sýrii U.S. AIR FORCE Sýrie USA

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 18:10

Podzimní počasí hlásí návrat. Velká předpověď na příští týden

Listopadová zimní epizoda skončí dneškem, nejpozději zítřkem. Nadcházející týden bude ve znamení návratu podzimního počasí, přičemž nejvyšší teploty mohou dosáhnout dvouciferných hodnot. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy