Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musíte platit spravedlivý podíl. Jižní státy EU poslaly ostrý vzkaz kvůli uprchlíkům

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Madrid - Vedoucí představitelé sedmi jižních zemích Evropské unie požadují společnou​​„komplexní“ evropskou politiku - a prostředky k jejímu provádění - kvůli „extrémnímu migračnímu tlaku“ způsobeném především migraci z Afriky přes Středozemní moře. Shodli se na tom zástupci zemí při jednání v Madridu.

Hlavy států a vlád Španělska, Francie, Itálie, Řecka, Portugalska, Kypru a Malty vydaly společné prohlášení poté, co se setkaly v Madridu již na třetím neformálním summitu jižních členských zemí EU. „Migrační politika EU musí být založena na společné odpovědnosti a solidaritě s těmito zeměmi postiženými migračním tlakem, kterému čelí vzhledem ke své zeměpisné poloze na vnějších hranicích Evropské unie,“ uvádí se v prohlášení.

Skupina zemí jižní Evropy se sešla poprvé v Aténách v září loňského roku. Maltský premiér Joseph Muscat ji v pondělí popsal jako „nejvíce proevropskou“ ze všech neformálních skupin mezi zeměmi EU. Sedm zemí má společné zájmy v otázkách, jako je migrace a hraniční kontroly, ale také v oblasti rybolovu a zemědělství.

Španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že společná migrační politika je jednou z hlavních priorit skupiny, a italský premiér Paolo Gentiloni dodal, že sedm jihoevropských zemí sdílí „společné geopolitické zájmy,“ zejména pokud jde o „migrační toky“.

Prohlášení zemí také mluví o posílení společné strategie EU v oblasti migrace, která zahrnuje spolupráci se zeměmi původu, tranzitními zeměmi a cílovými zeměmi, a podporu zpětného přebírání nelegálních přistěhovalců. Kromě toho požaduje také rozšíření využití Evropské hraniční a pobřežní stráže (Frontex).

Jorge Toledo, španělský státní tajemník pro Evropskou unii, řekl serveru Politico, že jeden z nejdůležitějších společných cílů skupiny je tlačit směrem ke společné politice EU v oblasti imigrace tak, aby severní členové platily spravedlivý podíl. „Jsme země, které utratí nejvíce zdrojů... v oblasti ochrany hranic,“ upozornil Toledo. „A my chráníme hranice celé EU, stejně tak jako hranice severních evropských zemí.“

I když státy dostávají na ochranu hranic peníze z EU, hraniční kontroly jsou v zásadě v kompetenci jednotlivých států. Nicméně i Frontex nedávno zahájil ostrahu hranic EU, zasahovat by měl především v krizových časech. Navíc také otestuje hranice - pokud země neprojde testem, pak Frontex může navrhnout, že hranice bude hlídat EU.

Témata:  migrace uprchlíci Itálie Španělsko Řecko EU

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 20:49

ANO žádá "odstranění" Pekarové Adamové. Ta Babišovým lidem vzkázala toto

Hnutí ANO požaduje odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z čela Poslanecké sněmovny a plánuje kvůli tomu podle informací České televize iniciovat mimořádnou schůzi. Zatímco Alena Schillerová (ANO) trvá na tom, že Pekarová Adamová ve své roli selhala, sama šéfka TOP 09 dává jasně najevo, že se své funkce nehodlá vzdát bez boje.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy