reklama

"Pervyj kanal dnes obdržel dopis Evropské vysílací unie(EBU) s oznámením, že unie není s to vyřešit problém s účastí Julije Samojlovové v soutěži Eurovize, s odvoláním na rozhodnutí ukrajinských zvláštních služeb," uvedla televize v prohlášení.

"Za této situace Pervyj kanal nepovažuje za možné vysílat Eurovizi 2017," dodala s tím, že vše zavinila "snaha Ukrajiny zpolitizovat soutěž".

Internetový list Gazeta.ru poznamenal, že televizi kvůli zřeknutí se soutěže nehrozí velké finanční ztráty. Citelněji prý ruské rozhodnutí pocítí sama EBU, která vydělává na prodeji přenosových práv a na hlasování diváků prostřednictvím esemesek. Až po kyjevské soutěži se má rozhodnout o tom, zda EBU nějak potrestá Ukrajinu, popřípadě i Rusko.

Postoj Kyjeva k ruské zpěvačce nahrál do karet odpůrcům Eurovize v Rusku, podle kterých nejde o žádné umění, ale propagandu Západu a angličtiny.

"Je to hloupost obou stran," okomentoval aféru frontmen populární kapely Mašina vremeni Andrej Makarevič. Rusové si podle něj byli vědomi, že Ukrajinci nepustí Juliji do soutěže, ale úmyslně vyvolali konflikt. Ukrajina v tomto případě mohla udělat výjimku, ovšem místo toho si pověst nevylepšila.

reklama