Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Matka všech bomb v Afghánistánu údajně zabila 36 islamistů

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Kábul - Při čtvrtečním náletu USA na pozice Islámského státu (IS) v Afghánistánu zahynulo 36 radikálů. Informace o tom, že se akce obešla bez civilních obětí, nebylo zatím možné nezávisle ověřit. Reakce na použití zbraně zvané "matka všech bomb" se různí.

"Žádný civilista zraněn nebyl, zničena byla pouze základna, odkud IS v provincii podniká útoky," uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany. Jeho slova se ale nepodařilo zatím ověřit.

"Byla to správná zbraň na správný cíl," sdělil šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Dodal, že své rozhodnutí pumu nasadit učinil po diskusích s Washingtonem.

Americké letectvo ve čtvrtek svrhlo na jeskynní systém v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem pumu GBU-43. Ta je se zhruba jedenácti tunami výbušniny nejničivější nejadernou zbraní v arzenálu Spojených států a do dneška nebyla nikdy použita. Její alternativní název Massive Ordnance Air Blast bomb zkracovaný na MOAB jí vysloužil přezdívku Mother Of All Bombs, neboli "matka všech bomb."

Zbraň s GPS naváděním byla poprvé testována v březnu 2003, těsně před začátkem války v Iráku. Pentagon poté zkoumal, zda lze její použití v boji ospravedlnit, a dospěl k závěru, že z hlediska mezinárodního práva nejde o nahodile zabíjející prostředek.

"Spal jsem když najednou přišel hlasitý výbuch. Byla to ohlušující rána," řekl dnes agentuře AP Šáh Vali z vesnice 15 kilometrů od hranic s Afghánistánem. Lidé na afghánské straně pak hovořili o "záblesku jako při bouřce", a pocitu "jako by bomba spadla přímo před jejich domem". "Celý dům se třásl. Když jsem vyšel ven, viděl jsem veliké plameny, všechno kolem hořelo," řekl AP Muftí Chán z vesnice Ačín jen několik kilometrů od místa dopadu MOAB.

Americký nálet vyvolal v Afghánistánu smíšené reakce. Někteří místní se domnívají, že pro poražení IS je potřeba udělat všechno. "I když kvůli zničení Daesh (IS) zničíte můj dům, nebudu si stěžovat, protože oni nejsou lidé, jsou to zvířata," řekl agentuře Reuters Mír Alám. Objevily se však i hlasy, včetně vyjádření exprezidenta Hamída Karzáího, které považují čtvrteční zásah za americký zbrojní test na území cizí země.

Americký server Vox v analýze této mimořádné akce píše, že důvody, proč MOAB nebyla nikdy předtím použita nejspíše plynou z jejího specifického rázu. "Je to zbraň s omezenými možnostmi využití," řekl Vox pracovník amerického letectva.

GBU-43 je určena pro rozsáhlé ničení budov a cílů těsně pod povrchem země, jakými jsou právě jeskyně či tunely. Naopak nemůže být použita v hustě zalidněných oblastech, v jakých se dnes často v arabském světě bojuje.

Témata:  Afghanistán U.S. ARMY Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 20:10

Muž na drogách najížděl do lidí na Tachovsku. Skončil v rukou policie

Policie se zabývá řáděním muže, který na Tachovsku svým jednáním ohrozil hned několik osob. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Podezřelý byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z poškození cizí věci, policisté žádají o jeho vzetí do vazby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.