Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Michail Chodorkovskij ohlásil odchod z vedení opoziční skupiny Otevřené Rusko

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Tallinn - Bývalý ropný magnát a nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij dnes ohlásil odchod z čela opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil. Nejznámější "Putinův vězeň" také navrhl podpořit v prezidentských volbách Alexeje Navalného.

"Slíbil jsem odejít z funkce, a to také činím. Moje další úkoly souvisejí s rozvojem komunikačních kanálů s ruskou a světovou veřejností," řekl v Tallinnu.

Otevřené Rusko usiluje o právní stát, poctivé volby, dělbu moci, nezávislou justici, svobodu slova a lidská práva. Za hlavní úkol považuje "vrátit Rusko na evropskou cestu rozvoje".

Hnutí nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. Chodorkovskij dnes navrhl podpořit Navalného.

Dvoudenní konference v Tallinnu se podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nemohli zúčastnit všichni delegáti. Šéf odbočky v Tatarstánu stanul před soudem kvůli "ironické demonstraci" nazvané "My jsme pro Putina" a zástupcům z Udmurtska úřady zabavily pasy.

Témata:  Michail Chodorkovskij 1 Rusko Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.