Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arménie přivítala rozhodnutí českého parlamentu o genocidě Arménů

Vlajka Arménie
Vlajka Arménie
Foto: Pixabay

Praha/Jerevan - Sněmovna v úterý odsoudila "genocidu Arménů a dalších národnostních a náboženských menšin na území Osmanské říše v období první světové války". Rozhodnutí českého parlamentu dnes uvítal Jerevan.

Prezident Miloš Zeman v úterý odsoudil genocidu Arménů jako "jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby" v dopisu arménskému duchovnímu představiteli v ČR Barseghovi Pilavčjanovi. K tématu se týž den vyjádřila i Poslanecká sněmovna.

"Arménie vítá přijetí rezoluce Poslanecké sněmovny českého parlamentu, který odsuzuje a uznává genocidu Arménů a další zločiny proti lidskosti," prohlásil arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan.

"Rezoluce Poslanecké sněmovny, spolu s prohlášeními prezidenta Miloše Zemana odsuzujícími genocidu Arménů, je cenným příspěvkem České republiky ke vznešenému úkolu odvrácení genocidy a zločinů proti lidskosti," dodal.

Vyvražďování Arménů v Osmanské říší padlo v roce 1915 za oběť až 1,5 milionu lidí. Podle Turecka ale nešlo o záměrnou akci Osmanské říše, nýbrž o projev občanské války, jejímiž oběťmi byli i Turci.

Témata:  Arménie genocida Česká republika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.