Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EK odmítla zrušit bezvízový styk se Spojenými státy a Kanadou

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Evropský parlament už před časem vyzval Evropskou komisi, aby znovuzavedla vízové povinnosti pro občany USA a Kanady. Komise však dnes bezvízový styk odmítla zrušit.

Europarlament argumentoval tím, že oba státy víza po občanech některých členských zemí EU požadují. Komise je ale proti, své rozhodnutí zdůvodnila tím, že učinila pokrok v řešení sporu, a zavedení vízové povinnosti by tak bylo kontraproduktivní.

USA požadují víza po občanech pěti členských zemí EU, které nesplňují požadavky stanovené pro zavedení bezvízového styku. Jde Bulharsko, Rumunsko, Polsko, Kypr a Chorvatsko. Ottawa brání ve vstupu bez víza do země určitým skupinám občanů Bulharska a Rumunska.

Komise podle dnešního prohlášení kvůli vízům "znovu navázala kontakty s novou americkou administrativou". Kanada zrušila víza pro některé skupiny občanů Rumunska a Bulharska v pondělí a zavázala se zrušit vízová omezení úplně od prvního prosince, uvedla EK.

„Dialog s našimi strategickými partnery je tím správným způsobem, jak se posunout vpřed. Jsme na dobré cestě," uvedl na tiskové konferenci eurokomisař pro otázky vnitra Dimitris Avramopulos.

Témata:  Evropská komise (EK) víza USA Kanada EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.