reklama

OSN o návrhu informovala na twitteru. Text návrhu obsahuje řadu závazků. Smluvní strany, tedy státy, které se rozhodnou k úmluvě přistoupit, se především zavazují, že nikdy a za žádných okolností nebudou o jaderné zbraně usilovat, nebudou je skladovat a neumožní transport takového arzenálu přes své území. Rovněž slibují, že jaderné zbraně nikdy nepoužijí a ani nikdy neprovedou žádný test jaderné zbraně.

Ujednání nemá mít žádný právní dopad na ty země, které v současné době jaderné zbraně vlastní, a je spíše chápáno jako součást diplomatického tlaku na celosvětové nukleární odzbrojení. K nabytí právní moci vznikající úmluvy je nutná ratifikace nejméně 40 států, poznamenala agentura Reuters. Proti rozhovorům o nukleárním odzbrojení se staví jaderné mocnosti včetně Spojených států, které se konference neúčastní.

Jaderné mocnosti s tímto postupem nesouhlasí, poukazují na to, že cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Zmíněné mocnosti proto také loni hlasovaly proti návrhu začít jednání. Postoj států s jaderným arzenálem podpořila i Česká republika, která mimo jiné své hlasování proti jednání zdůvodnila tím, že proces bez podpory nukleárních velmocí by ničemu nepomohl.

reklama