Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit G7: Závěrečný den začal jednáním o migraci z Afriky. Děti umírají, je to hrůza, varují aktivisté

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

Taormina - V italské Taormině začal druhý, závěrečný den summitu G7. Na programu jednání je zejména migrace a nebezpečí hladomoru v některých zemích Afriky. Itálie, která nyní skupině velkých světových ekonomik předsedá, si vztahy s černým kontinentem stanovila mezi své priority.

"Děti umírají, je to katastrofa," uvedla Silvia Holtenová z organizace World Vision. Dodala, že nejvyspělejší země by neměly s pomocí otálet. Agentura DPA uvedla, že podle OSN je v boji proti hladu potřeba asi 6,9 miliardy dolarů (asi 165 miliard korun), ale zatím byla přislíbena jen asi třetina z této částky.

Itálii děsí příliv migrantů z Afriky. Ti připlouvají přes Středozemní moře do Itálie zejména z Libye. Zástupci Libye ale na dnešní schůzce v Taormině nejsou, podle agentur se jí účastní představitelé Nigeru, Nigérie, Etiopie, Keni a Tuniska.

Mezi lídry G7 (USA, Británie, Francie, Německo, Japonsko, Kanada a Itálie) na summitu zatím panují neshody v několika tématech. Překážkou dohody jsou v řadě věcí postoje amerického prezidenta Donalda Trumpa. Všichni účastníci kromě USA například podpořili pařížskou dohodu o ochraně ovzduší z roku 2015.

Dnešního jednání se podle dřívějších informací už neúčastní britská premiérka Theresa Mayová, která zkrátila svůj pobyt na summitu kvůli situaci po útoku v severoanglickém Manchesteru.

Témata:  G7 Afrika hladomor Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).