Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme připraveni zpřísnit sankce, bude-li to třeba, vzkazuje G7 Putinovi

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Kyjev - Summit G7 dnes debatoval také o ukrajinské krizi. Státy skupiny nejvyspělejších ekonomik jsou připraveny zavést další sankce vůči Rusku. Pokud ale Moskva začne dodržovat mírové dohody (z Minsku), jsou naopak státy G7 ochotny zvážit zrušení embarga. Hovořilo se i o KLDR.

"Jsme připraveni přijmout nová omezující opatření vůči Rusku, pokud to bude situace vyžadovat," uvádí se v závěrečném prohlášení ze summitu. "Opět upozorňujeme na skutečnost, že sankce jsou svázány s plněním povinností Ruska v rámci minských dohod a respektování svrchovanosti Ukrajiny," citovala z dokumentu agentura TASS.

Dohodě o ustanovení týkajícím se Ruska a Ukrajiny v závěrech summitu předcházela dlouhá diskuse. Agentura Reuters připomněla dřívější vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, která v minulosti signalizovala možné pozitivní vztahy s Moskvou.

EU a USA uvalily sankce na Rusko po jeho anexi Krymu v roce 2014. Tehdy také skupina nejvyspělejších zemí světa, která se dříve scházela ve formátu G8, včetně Ruska, pozastavila Moskvě členství v této skupině.

Summit G7 v závěrech vyzval Severní Koreu, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Na světové společenství lídři G7 apelovali, aby "zdvojnásobilo své úsilí" při vymáhání dodržování rezolucí OSN vůči KLDR.

Témata:  G7 Ukrajinská krize Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.