Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mluvčí Merkelové musí uklidňovat situaci: Kancléřka podporuje spolupráci s USA, tvrdí

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Vláda.cz

Berlín - Mluvčí německé vlády Steffen Seibert se snaží zmírnit včerejší vyjádření kancléřky. Dnes uvedl, že Angela Merkelová zůstává hluboce přesvědčeným příznivcem atlantické spolupráce, zároveň ale pro zachování zdravých vztahů se Spojenými státy cítí potřebu pojmenovat vzájemné rozdílné postoje.

Reagoval tak na nedělní prohlášení Merkelové, která vyzvala Evropu, aby přestala spoléhat na ostatní a vzala opět svůj osud do vlastních rukou. "Kancléřčina slova byla jasná a srozumitelná," řekl na dnešní konferenci Seibert s tím, že je vyslovila hluboce přesvědčená příznivkyně transatlantické spolupráce. "Protože transatlantické vztahy jsou pro kancléřku velmi důležité, považuje za správné upřímně hovořit o rozdílech," dodal.

Analytici slova Merkelové po summitu G7 vyhodnotili tak, že kancléřka nepovažuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za důvěryhodného partnera.

Deník Tagesspiegel vyjadřuje přesvědčení, že by na situaci Evropa, Japonsko a Kanada měly v krátkodobém horizontu reagovat posílením svého angažmá v oblasti migrace a boji proti hladu, například výrazným zvýšením své dosavadní pomoci.

Pro zvýšenou spolupráci této skupiny zemí se vyslovuje list Flensburger Tageblatt. "Jak EU, tak NATO a G7 teď vědí, s kým mají co do činění, a že z Washingtonu se v příštích letech nedá nic očekávat. Evropa a země jako Japonsko, Kanada nebo Čína se sblíží. Trump se mýlí, když si myslí, že se prosadil. Ztratil spojence, dlouholeté přátele a možnost utvořit koalici, která by prospívala také USA," píše deník.

Témata:  Angela Merkelová Německo Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

14. září 2025 15:10

Pirátský finiš před volbami. Dotáhli se na STAN, ANO je nadále suverénní

Necelý měsíc před volbami by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm uskupení. V čele zůstává opoziční hnutí ANO, které je jasným favoritem říjnového hlasování. Zajímavý vývoj nastal u Pirátů, kterým se podařilo dotáhnout na Starosty a nezávislé. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy